Kişilik Anne Karnında Başlıyor!Kişilik anne karnında şekillenmeye başlıyor.

Kişilik Anne Karnında Başlıyor!

Anne ve bebek sağlığı açısından hamilelik dönemi de içinde olmak üzere ilk 1000 günün hayati önemine dikkat çekmek isteyen Kadıköy Şifa Grubu‘nda uzman psikolojik danışman Yaprak Veziroğlu babanın ve anneyle ilişkide olan diğer yakınların da anne adayı üzerinde, dolayısıyla bebek üzerinde etkisi olduğunu belirtiyor ve eğer anne adayı fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak çevresinden destek alıyorsa bebeğin de gelişiminin desteklendiğini, ancak anne adayı fiziksel ve duygusal taciz görüyorsa, korku içinde yaşıyorsa, stresi yoğunsa, bebeğin etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Veziroğlu, bu olumsuz etkiler ne kadar yoğunsa, ne kadar sıklıkla tekrarlıyorsa bebek üzerinde o kadar fazla etki oluştuğunun, hamilelik döneminin bebeğin sağlıklı biyolojik gelişiminin yanı sıra ruhsal gelişimi açıdan da en önemli yaşam evresi olduğunun altını çiziyor.

Hamilelikte stres kaynakları

Veziroğlu, hamilelik istenen, beklenen bir deneyim ise uyumun kolaylaştığını, istenmeyen bir zaman yada  şartlar altında ise kadınlara ciddi sıkıntılar verebildiğini ifade ederek, bazen istenen bir hamilelikte bile anne ve baba adaylarının gelişen yeni duruma uyum sağlamakta zorluk yaşayabildiğini kaydediyor.

Kadınların hamilelik döneminde belli başlı stresler yaşadığını söyleyen Veziroğlu, bunların bedenen yaşanan değişiklikler, kendini güzel bulmama,  kilo alma ve eşine güzel görünmeme endişesi, bebeğin sağlığıyla ilgili kaygılar, bebek bakımı konusundaki endişeler, bazen anne adayının sağlık sorunları nedeniyle uzun süre yatması, yükselen insülin, tansiyon gibi hastalıklar ve düşük yapma korkusu olduğunu belirtiyor. Bu nedenle hamilelik döneminde eşler arasındaki ilişkinin son derece önemli olduğunu dile getiren Veziroğlu, baba adayının anneye destek olması, doğacak bebeğiyle temas kurmaya istekli olmasının anne adayını mutlu edip rahatlattığını kaydediyor.

Annelik duygusu tecrübe ile öğrenilir.

Bir çocuğa sahip iken ikinci çocuğa hamile kalmanın ise farklı duygular yaşattığını ifade eden Veziroğlu, anne olan birinin ikinci kez anne olmasının çok daha kolay olduğunu, daha önceden deneyim sahibi olması nedeniyle doğumun hemen ardından annenin kendini yeterli hissettiğini, bunun da bebeğe yansıdığını belirtiyor. Bebeğin bu sayede kendini güvende hissettiğini söyleyen Veziroğlu, çünkü karşısında onun asıl tutacağını, emzireceğini, gazını çıkaracağını bilen bir anne olduğunu ifade ediyor.

Ancak ikinci kez anne olan kadınlarda ilk çocuğunu ihmal etme kaygısı görülebildiğini söyleyen Veziroğlu, çoğunlukla görülen eğilimin ikinciye fazla ilgi göstermeyip, büyüğü kıskandırmamak olduğunu kaydediyor. Fakat bu durumun yenidoğan bebek için adil olmadığını belirten Veziroğlu, ikinci bebeğin de en az birincisi kadar ilgiye ihtiyacı olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Kişilik Anne Karnında Başlıyor!

Annenin duyguları bebeği etkiler.

Annenin hamilelikte yaşadığı duyguların bebeğe doğrudan etkisinin bilimsel olarak kanıtlanmış olduğunu ileri süren Veziroğlu, anne karnında fetusun yaşadığı bedensel duyumların hafızayı oluşturmaya başladığını söylüyor. Bunların otobiyografik hafıza gibi yaşananların akılda kalması şeklinde olmadığını ifade eden Veziroğlu, ancak bu algının duyular ve hisler şeklinde depolandığını belirtiyor.

Annenin düşüncelerinin bile duyguları etkilediğini, bu duyguların da bebek tarafından algılandığını belirten Veziroğlu, istenmeyen, cinsel taciz sonucu, savaş zamanı ya da çatışmalı evlilikler için de oluşan, düşürülmeye çalışılan ya da annesi toksik madde kullanan bebeklerin daha sinirli olduğu ve agresif davranışlar sergilelediklerinin tespit edildiğini söylüyor.

İstenmeyen bebeklerin ileri ki hayatlarında utanç duygusu ve kaygı yaşadıklarının bilindiğini belirten Veziroğlu, anne rahminde ideal şartların bulunmaması durumunda bebeğin ölüm korkusu geliştirebildiğine dikkat çekiyor. Veziroğlu, annesi yoğun duygusal problemler geçiren bebeklerin de mutsuz olduğu, düşük yapmış annelerin bebeklerinin daha kaygılı olduğu, hamilelikte uyuşturucu madde kullanan annelerin bebeklerinin ileride uyuşturucu kullanma riskinin arttığı, hamilelikte depresif duygu durumuna sahip annelerin çocuklarının da ileride davranış bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna daha yatkın olduklarını ifade ediyor.

Anne ve bebek sağlığı açısından hamilelik dönemi de içinde olmak üzere ilk 1000 günün hayati önemine dikkat çekmek ve kamuoyunda bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 6 Nisan tarihinde Hayaller Fabrikası tarafından düzenlecek olan Bebek Konferansı’nın konuşmacıları arasında yeralan Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Uzman Psikolog Danışmanı Yaprak Veziroğlu, kişiliğin anne karnında şekillenmeye başladığını vurguluyor.

6 Nisan tarihinde insan hayatındaki ilk 1000 günün önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Bebek Konferansı’nda konuyla ilgili olarak “Anne Baba Mizacının Bebeğe Etkileri” başlıklı bir sunum yapacağını belirten Veziroğlu, anne ve baba adayları başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşları konferansta görmekten mutluluk duyacağını da sözlerin ekliyor.

Yaprak Veziroğlu Kimdir?
Uzmanlık alanı pedagoji olan Psikolog Yaprak Veziroğlu, lisans öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisans öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde tamamladı. Çeşitli eğitim kurumlarında çocuklara yönelik rehber öğretmen, özel eğitim uzmanı, psikodramatist ve psikolojik danışman olarak çalışan Veziroğlu, 2004 yılından bu yana Kadıköy Şifa Grubu’nda uzman psikolojik danışman olarak faaliyet göstermektedir. “Türk Annelerine Göre Çocuk Yeterliliği Ölçütleri” başlıklı çalışması olan Veziroğlu, Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir