Alüminyum Folyo Ve Alüminyum Kaplar Zararlı Mı?Alüminyum Folyo Ve Alüminyum Kaplar Zararlı Mı www.viphanimlar.com

Genellikle her evde bulunan ve yemek pişirmede, yemek saklamada kullanılan alüminyum folyo ve alüminyum kaplar zararlı mı? Yapılan araştırma sonuçlarına göre mutfakta kolaylık sağlayan alüminyum folyo sağlık için çok zararlı olduğu tespit edildi.

Biz şahsen zararlı olduğunu bildiğimiz için evimizde kullanmıyoruz fakat Alüminyum folyonun zararı olmadığını düşünen ve kullanmaya devam arkadaşlar olduğu için araştırırken inanılmaz sonuçlar ile karşılaştım.

Alüminyum tencerelerde yapılan yemeklerde, alüminyum folyoya sararak yapılan yemeklerde veya alüminyum kapları içerisinde alınan eve gelince pratik bir şekilde ısıtılıp yenen yemeklerde; yemeğe uygulanan ısıl işlem sırasında besine çok fazla miktarda alüminyum geçmesine neden oluyor. Ayrıca bu şekilde pişmiş bir yemeğin yanında asidik bir besin varsa ( örneğin bol limonlu bir salata veya portakal suyu gibi ) alüminyum emilimi daha da hızlanıyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırma sonucunda alüminyum kaplarda pişirilen ve saklanan yemeklerin sağlık açısından zararlarını tespit edilmiş.
Uzmanlar yaptığı araştırmada özellikle yüksek ısıya ve beklemeye maruz bırakılan alüminyum folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiğini ifade ediyor.

Alüminyum Folyonun Zararları

Son zamanlarda artan Alzheimer hastalığının nedenin tam olarak belli olmasa da yapılan çalışmalar doğrultusunda, Alzheimerlı hastaların beyin dokusunda yüksek oranda alüminyum bulunmaktadır.

Alüminyum folyonun, başta Alzheimer hastalığı olmak üzere kemik hastalıkları, anemi, kemik erimesi, bebeklerde zeka geriliği, hatta kansere bile neden olabileceği araştırmalar sonucu tespit edilmiş durumda.

Alzheimer hastalarının beyin dokusunda görülen yüksek miktardaki alüminyum uzmanların Alzheimer ve alüminyum arasında bir bağlantı olabileceğini düşünmesine yol açıyor. Bu nedenle alüminyum kaplarda hazırlanan yemekleri tüketenlerde, alüminyumun sürekli alımıyla beyin hücrelerinde meydana gelen birikim Alzheimer’a ek olarak başka ciddi beyin rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Ayrıca artan alüminyum miktarı vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini de azaltıyor.

Alüminyum folyo ve alüminyum içeren kaplar kullanıldığı zaman hangi organlar etkileniyor?

Kemikler, beyin, böbrekler ve mide.

Alüminyum Zehirlenme Belirtileri ve Etkileri:

Bunama
Kan ve beyin fonksiyon bozuklukları
Mide ve Bağırsak ülseri
Gastrointestinal hastalıklar
Alzheimer
Parkinson hastalığı
Böbrek ve Karaciğer rahatsızlığı
Bünyede zayıflık
Cilt problemleri
Hiperaktivite
Bebeklerde zeka geriliği
Çocuklarda öğrenme bozuklukları
Mide ağrısı ve gaz
Mide bulantısı
Kabızlık
Enerji eksikliği
Adale ağrısı
İştah kaybı
Nefes darlığı
Nörolojik problemler
Anemi

Mutfaklarımızda kurtarıcı olarak gördüğümüz alüminyum folyoyu kullanmayacak mıyız? Ne yapmamız lazım?

Uzmanlar Alüminyum folyoyu doğru bir şekilde kullanırsak zararı olmayacağını ifade ediyorlar….

Uzmanlar bu konuda alınabilecek önlemleri ve folyo kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Alüminyum folyo kullanımında özellikle asitli olan besin maddelerini, yüksek ısıda pişirilen yiyecekleri, dondurulmuş gıda maddelerini sarmak için kullanmayın. Bu ürün yerine yağlı kağıt (pişirme kağıdı ) kullanmaya çalışın.

Alüminyum kaplar yerine paslanmaz çelik kaplar, folyo yerine de yağlı kağıt diye bilinen pişirme kağıtlarını ve kağıt ambalajları tercih edin.

Folyoya ısıtma işlemi uygulamayın. Özellikle fırında yemek pişirilirken, ızgara yapılırken tercih edilmemelidir.

Balık, et gibi yiyecekleri alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmeyin. Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında ortaya çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile etkileşime girerek, besinlerin etkilenmesine neden oluyor.

Şayet, besinleri alüminyum folyoyla sararak saklamak isterseniz, yiyeceklerin tuzlu, limonlu ve ıslak olmamasına dikkat edilmelidir.

Diğer besinleri alüminyum folyoya sararak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu makale 7 Mart 2016 tarihinde yayınlanmış, 6 Mart 2019 tarihinde güncellenmiştir. 

Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir

2 Yorum

  1. erhan polatlı 9 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 9 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir