İşkolik Ve Mükemmeliyetçi Kadınların Hastalığıİşkolik Ve Mükemmeliyetçi Kadınların Hastalığı

İşine bağlı işkolik ve mükemmeliyetçi kadınların başlıca hastalığı kulunç yani yumuşak doku romatizması.

Yüksek tempoda çalışan ve üstüne birde stresin eklenmesi ile birlikte tüm bedeninizin ağrıdığını hisseden kadınlarda sık görülen kulunç ile ilgili Algoloji (Ağrı) Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora bilgi verdi.

Algoloji (Ağrı) Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora, kulunç gibi ağrıların özellikle yüzde 80 gibi bir oranında mükemmeliyetçi kadınlar ve işkoliklerde görüldüğünü belirterek çoğu insanda da etkili olduğunu söyledi.

Keskinbora; hastalığın boyun, sırt, boyun, omuz ve kalçalarda ortaya çıkan tutulmaların olduğunu aynı zamanda da kas ağrılarına neden olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

”3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir hastalık olan yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) her yaşta ve her iki cinste de görülebiliyor. Ancak sıklıkla 25-60 arası ve kadınlarda, erkeklerden daha fazla rastlanıyor. Özellikle mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler risk altında.” dedi.

Kadınlarda sırt ağrısı

Strese Bağlı Tutulmalar Beyni Etkiliyor.

Strese bağlı olarak gelişen tutulmaların, beyin ve çevre sinirler arasındaki iletimde görev alan serotonin ve adrenalin gibi bazı kimyasal maddelerde eksiklik veya bozukluğa neden olduğunu açıklayan Keskinbora,

“Vücutta ağrı algılanmasında önemli olan bu maddelerin eksikliği üzerine eklenen, aşırı stres ve endişe ise durumu daha karmaşık bir hale getiriyor. Son çalışmalar depresyon, uyku bozukluğu ve çevresel faktörlerin fibromiyalji yakınmalarını kısır döngüye çevirdiğine dikkat çekiyor.” dedi.

Tedavisi var mı?

Keskinbora, tedavide öncelikle serotonin ve adrenalin maddelerini yerine koyan antidepresanların kullanımının büyük önem taşıdığını belirterek hastalığın tedavisi hakkında şu sözleri dile getirdi;

“Beraberinde yapılması gereken boyun, omuz ve sırttaki ağrılı tetik noktalara radyofrekans tedavisi uygulamasıdır. Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile ağrılı tetik noktalara girilerek radyofrekans akımı pulsed modunda 10 dakika uygulanır. Yapılan çalışmalarda başarı yüzde 70 oranındadır. Hastaya uygulama bir kez yapılır ve ortalama 6 ay ile 2 yıl süresi boyunca hastaların boyun ve sırt ağrıları azalır. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı bölgede doku hasarı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar, bu nedenle bu işlem hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir