Orkide Nasıl Yetiştirilir Ve Bakımı Nasıl YapılırOrkide (Phalaenopsis), sevgiyi, aşkı ve eşsizliği ifade eden dünyadaki en değerli çiçeklerden biridir. En çok sarı, beyaz, fuşya, pembe renkleri bulunan ve  yaşam alanlarını renklendiren bir saksı çiçeğidir. Her yıl düzenli çiçek açarlar. Bazı türler yılda iki üç kez açabilir.

 

Orkide (Phalaenopsis), yaklaşık olarak 60 tür cinsi bulunan salepgiller (Orchidaceae) familyasındandır.
Sarkık köklere sahip olan Orkidelerin boyları 40 cm ile 100 cm arasında değişmektedir.

Orkide bakımı

Orkidelerin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması:

 • Orkideler bol ışık severler fakat direk güneş ışığından uzak tutulmalıdır.  Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki diğer ışıklardan da yararlanabilir. Orkideler,  ışık aldığı yöne doğru yamulduğu için haftada bir kez bitkinin yönü ışık almayan tarafı, ışık yönüne çevrilmelidir. Orkidelerin sevmediği basık mekanlarda bitkinin bulunmamasına dikkat edilmelidir.
 • Cam önü kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalacak yerlere koyulmamalıdır, aksi takdirde yapraklarını döker. Kış ya da yaz ayı fark etmeksizin oda sıcaklığına sahip bir yerde bakılmalıdır.
 • Yılın belirli gününde sararmış veya çürümüş yaprakları makas yardımıyla budanmalıdır.

Orkide bakımı

Orkideler Nasıl Sulanmalı?

 • Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise, bitkiniz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.
 • Kış aylarında düzenli olarak haftada 1 kere , yaz aylarında ise hava sıcaklıklarının artmasından dolayı düzenli olarak haftada 2 kere sulanmalıdır. Sulamada kullanılan su kabı ve ölçek değiştirilmemelidir. Sulama yaparken en önemli nokta suyun ısısının oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir, aksi halde çiçeğin kökleri ve yaprakları zarar görür.
 • Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır. Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.
 • Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.
 • Sulamadan sonra saksının altındaki kapta biriken su, böceklenme ve koku olmaması için dökülmelidir. Orkide saksı çiçeği, sulamalar esnasında doğal olarak toprakta azalmalar olacağından, bitkinin saksısına azaldığı dönemlerde üst taraftan toprak ilave etmek orkidemizin daha sağlıklı yetişmesine katkı sağlayacaktır. Orkide toprağı diğer bitkilere göre ağaç kabuklarından oluşmaktadır. Bu tarz toprak köklerinin ışık almasını sağlar ve orkide çiçeği köklerinden ışık alarak beslenir.

Orkidenin Bakımı Ve Saksı Değişimi

 • Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir ya da iki kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.
 • Orkidelere vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değilsiniz. Çiçeğimizin çiçekleri solmuş ve budamasını yapılmış ise; kullanma koşullarına uyarak bitkimize besin desteği verebiliriz. Örnek: Genelde besinler 1 litre suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür, iyice karıştırılan suyla vitamin bulunduğu ortamdaki çiçeklere sulamadaki standart ölçeğimizle ilaçlı suyu bitkilerimize on beş günde bir yada ayda bir uygulayabiliriz.
 • Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan mayısta yapılmalıdır. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.
 • Orkidelerin bulunduğu yerde başka cisimlere temasta bulunmamalıdır. Bulunursa orkidede lekelenmeler olabilir.
 • Orkide bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 15 °C nin altında olmaması gerektiğidir.

Orkide bakımı

Orkide Bitkisinin Çoğaltılması:

Orkidenin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir.

Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturur. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler oluşturabiliriz. Bu yöntem hem kolay hem de zahmetsizdir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir