Kadınlarda Erken Saç Beyazlamasının SebepleriSaçlar neden erken beyazlar? Erken beyazlamanın sebepleri nelerdir? Prof. Dr. Hatice Erdi Şanlı, saç beyazlaması hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Hatice Erdi Şanlı,  saç beyazlamasının, yaş ve genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan kıl folliküllerindeki melanosit kök hücre kaybıyla ilgili doğal bir süreç olarak tanımlandığını ifade etti.

Prof. Dr. Hatice Erdi Şanlı, bu durumun genelikle her geçen gün ilerleyerek arttığını ve kalıcı olduğunu dile getirdi.

Bazen çok erken yaşlarda, hatta çocukluk çağında bile saçlarda beyazlama olabileceğine  dikkati çekti. Şanlı;  bunun “erken beyazlanma” diye adlandırıldığını açıkladı.

Şanlı , sözlerine şöyle devam etti:

“Genellikle beyaz ırkta 30’lu yaşlarda, siyahi ırkta 40’lı yaşlarda başlar. Yapılan çalışmalarda, 50 yaş üzerindeki insanların yüzde 6-23’ünde saçların yüzde 50’sinin beyazlaştığı görülmüştür. Saçlarda erken beyazlaşmaysa beyaz ırkta 20 yaş altı, Asyalılarda 25 yaş altı, Afrikalılarda ise 30 yaş altı olarak kabul edilmektedir” dedi.

saç Beyazlaması

Peki Saçlar Neden Erken Beyazlar?

Saçların erken beyazlamasında genetik faktörlerin etkili olduğunun altını çizen Şanlı, şöyle konuştu: “Ancak bazı sistemik hastalıklar veya deriyle ilgi hastalıklar da saçlarda erken beyazlanma yapabilir. Vücut derisinin rengini oluşturan maddenin (pigment) kaybı nedeniyle, cildin beyazlaşması şeklinde seyreden bir hastalık olan vitiligo, erken yaşlanma sendromları, tiroid bezinin yeterli çalışamamasıyla ortaya çıkan hipotiroidi gibi hastalıklarda görülebilir. Son yapılan çalışmalar, erken saç beyazlamasının genç yaştan itibaren sigara içenlerde görülebildiğini ortaya koydu. Bunun dışında kalp damar hastalıklarına yatkınlığın ve yine osteopeni denilen kemiklerde zafiyetin bir belirteci olabileceği de saptandı.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir