Burun Tıkanıklığı Zayıflamaya Engel Mi Oluyor?Kilo veremiyorsanız sebebi burun tıkanıklığı olabilir. Yağ yakımı için büyük önem taşıyan oksijen burun tıkalı olduğunda yeterli miktarda olmaz. Bu da  kilo vermeyi zorlaştırır.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Belma Şahin burun tıkanıklığı ile ilgili bilgiler verdi.

Op. Dr. Belma Şahin, nedeni belli olmayan burun tıkanıklığı zararlı olduğunu şu sözler ile dile getirdi…

Burun Tıkanıklığı

Op. Dr. Belma Şahin; özellikle kış aylarında nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı burun tıkanıklığı daha fazla görülmekte olduğunu ve tıkanıklığı geçici olarak gideren burun spreylerinin kullanımı, burun tıkanıklığının nedeni belli olmadığı durumlarda kişiye yarardan çok zarar getirdiğini dile getirdi.

♥Burun Açıcı Spreylere Dikkat!

Şahin; küçük yaşlarda geçirilmiş travmalar ve burun bölgesine alınmış darbeler burun dışında ve özellikle iç kısımlarında kemik ve kıkırdak yapılarda eğriliklere neden olduğunu, bu eğriliklerin anatomik yapıyı bozarak hava pasajını engellediğini ve nihai olarak burun tıkanıklıklarına yol açtığını söyledi.

Op. Dr. Belma Şahin; “Burun tıkanıklığı uyku sırasında kişinin ağzı açık uyumasına neden olur ve ileri yaşlarda yumuşak damakta sarkma ile kişide horlama şikayetine de neden olabilir. Her şeyden önemlisi vücudun ihtiyacı olan oksijeni yeterince alamamasına neden olur.” dedi.

kışın kilo alma nedenleri

Zayıflamaya engel olur

Oksijen, vücuttaki fazla yağın metabolizması ve yakımı için büyük önem taşır. Vücuda yeteri kadar oksijen alınamadığı zaman stres hormonu olan kortizon salgısı artar. Kortizon, vücutta yağ oluşumunu reaksiyonel insülin salınımı ile tetikleyen bir hormondur.

Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin

Vücudunuzla ilgilenin ve vücudunuzun size ne söylediğini dikkatle dinleyin. Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin. Burun tıkanıklığının sebebi mutlaka araştırılmalı, nedeni şekil bozukluğu ve yapısal bir bozukluk ise tecrübeli bir plastik cerrah tarafından burnun tüm kemik ve kıkırdak yapıları yeniden şekillendirilmeli, aynı zamanda hava yolu açılmalıdır. Nefes her şeydir, hayata güzel nefes alan bir burunla ve fit bir vücutla sarılın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir