Kolesterolü Düşüren 6 BesinKolesterolü Düşüren 6 Besin

Günümüzde kolesterole çoğu kişide görülmekte, hatta küçük yaşlarda çocuklarda bile kolesterole rastlanmaktadır.

 

Düzensiz beslenme, yaşam koşulları ve sporsuz bir yaşam insanların kolesterole yakalanmasına sebep olmaktadır. Amerika’da bir sağlık programında ünlü doktor Travis Lane Stork kolestrolü düşüren 6 önemli besinden bahsetti.  Peki kolesterolün düşmesine yardımcı olacak bu besinler neler?

Doktor Stork, katıldığı sağlık programında; siyah çay, yulaf, somon balığı, ceviz, bitter çikolata ve avokadonun kolesterolün düşürülmesi konusunda oldukça etkili olduğunu dile getirerek faydalarını şöyle sıraladı.

Siyah Çay

Siyah Çay

Siyah çayın kan yağında azalma sağladığını dile getiren doktor Stork, “ABD Tarım Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda 3 hafta boyunca çay içilmesi durumunda kandaki yağda azalma görüldüğü açıklandı” dedi.

Yulaf Ezmesi

Yulaf

Çayın ardından gelen yulafın da kötü kolesterol düşmanı olduğunu kaydeden Stork, “Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak birkaç hafta boyunca yulaf yediğiniz takdirde kötü kolesterolünüzü yüzde 5 oranında düşürebilirsiniz. Yulaf ayrıca kötü kolesterol emilimini düşüren beta glukan içerir” dedi.

Ceviz

 

Ceviz

Cevizin de diğer birçok kabuklu kuru yemişe göre daha faydalı olduğunu dile getiren doktor Stork, “Ceviz, diğer kabuklu kuru yemişlere oranla kolesterol savaşında hemen hemen daha çok omega 3 barındırır” dedi.

Somon Balığı

Somon Balığı

Kolesterolün düşmanı olan ve kalp dostu olan bir başka yiyeceğin ise somon balığı olduğunu belirten doktor, “Somonlar bol olarak omega 3 yağı barındırdığı için kalp sağlığı için faydalıdır. Omega 3 yağ asitleri arterlerde iltihap ve plak oluşmasını azaltabilir” dedi.

Bitter Çikolata

Bitter Çikolata

Kolesterol düşmanı bir diğer yiyeceğin bitter çikolata olduğunu kaydeden doktor, “Bitter çikolatadaki kakao içerisinde antioksidanlar doymamış yağ içerir. Bu da kolesterolün düzelmesine yardımcı olur” dedi.

Avokado

Avokado

Son olarak avokadodan bahseden doktor Stork, “Avokadolar iyi kolesterolünüzü yükselten yağlara sahiptir. Bu yiyecek içerisinde ayrıca vücudun kolesterol miktarının emerek azalmasını sağlayan beta sitesteroller içerir” dedi.

♥ Kandaki Yağı Dengelemek İçin Sadece 1 Fincan 

2 Yorum

  1. Melahat 1 Şubat 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 1 Şubat 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir