Emzirmeden Kesme Kademeli Olarak AyarlanmalıEmzirmeden Kesme Kademeli Olarak Ayarlanmalı

Emzirme anne ve bebek arasında duygusal bir bağ oluşturur. Peki bebek sütten ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Bebeği anne sütünden ne zaman kesmeli? 

Emziren anneler  bebeklerini sütten ne zaman kesmeleri gerektiği konusunda çok  endişelidirler.

Bebeklerin ne zaman sütten kesilmesi konusunda hep bir tereddüt vardır. Her bebeğin sütten kesme süreci ve  ideal zamanlaması bebeğin ve annenin durumuna göre değişebilmektedir. Bebeği sütten kesme  kararını verirken, bebeğinizin fiziksel, psiko-sosyal gelişimini takip eden bir uzmana danışmanızda yarar vardır.

Bebeği sütten kesmek hemen olmamalıdır. Bu süreç kademeli uygulanmalıdır. Emzirmeyi adım adım kesmek hem bebek hem de anne için doğru olacaktır.

Emzirme sırasında bebek ve anne arasında duygusal bir bağ kurulur.  Emzirme, anne için rahatlatıcı, sakinleştirici bir etki vermektedir. Sütten kesmek bebeğe olduğu kadar anne içinde zordur. Çoğunlukla  anne için bebeği sütten kesme kararı, alınması ve uygulanması çok zor bir karardır.

Anne için de memeden kesmenin bazı olumsuzlukları vardır. Aniden emzirme kesildiğinde süt kanallarında tıkanıklık ya da mastit denilen iltihabi durum oluşabilir. Bu nedenle anne içinde emzirmenin kademeli olarak kesilmesi daha iyi olacaktır. Ayrıca anne psikolojik olarak da etkilemekte,  kayıp duygusu yaşayabilmektedir.

Genellikle sağlıkçılar, sütten kesme için iki yaşı önerirler. Gelişim uzmanları ise ruhsal açıdan olayı değerlendirdiklerinde 12 aya kadar emzirmeyi önerirler.

Ancak; her annenin ve çocuğun bireysel özellikleri, psiko-sosyal, fiziksel ihtiyaçları ve karşılıklı ilişki biçimleri farklıdır. Dolayısıyla sütten kesmenin doğru zamanı bebekten bebeğe ve anneden anneye değişebilir .

Sütten Kesme Nasıl Olmalı?

Sütten kesilen bebek huzursuz ve anne stresli olabilmektedir.

Bebeği sütten keserken emzirme kademeli olarak azaltılmalıdır.

Sütten kesmek için bebeği bir süreliğine büyük annelere-bakıcıya verme, anneyi göstermeme ya da sütten kesebilmek için yuvaya teslim etme gibi kararlar yanlıştır.

Sütten kesmeye, önce gündüz öğünlerinden başlanmalıdır.

Öğlen öğünü en uygun olandır. Önce öğlen öğününde anne sütü yerine başka besinler yedirilmeli  Bu şekilde yavaş yavaş ve aşama aşama diğer öğünlerde süt kesilebilir.

Sütten azaltarak kesme, en son akşam-gece uyku öncesi öğünde uygulanmalıdır. En zor olanda bu uyku  öğündür.

Emzirme saatlerinde bebeğin hoşuna gidecek başka etkinlikler, oyunlar konularak oyalanmalıdır.

Memeden Kesme Dönemini Rahatlıkla Atlatmak İçin Neler Yapılmalı ?

Memeden kesme döneminde bebeğinizle daha çok ilgilenin. Ancak gece uyanmalarında bebeğinizle yeni duruma alışana kadar eşiniz ya da bir aile büyüğünün ilgilenmesi daha uygun olacaktır. 

Memeden kesmeyi aniden yapmayın, hedeflediğiniz tarihten birkaç hafta önce yavaş yavaş başlayın.

En iyi azaltma şekli her seferinde emzirme sayısını bir adet azaltmaktır. Bebeğiniz yeni beslenme programına alıştıkça birer öğün azaltın. 

Bebeğiniz 6 aydan küçükse atladığınız öğün yerine biberon ile süt verebilirsiniz. 6 aydan büyükse bir öğün ek gıda koyun.

Emzirmenin Kadın Sağlığına Etkileri

Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu

Anne Olmaya Hazır Mısınız

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir