Mutsuz Kadınlar Nasıl BeslenmeliMutsuz Kadınlar Nasıl Beslenmeli

Mutsuz olan kadınlar kilo almaya daha eğilimli hale geliyorlar.

Özellikle kısa veya uzun süreli anksiyete ya da depresyon yaşayan kadınlarda, yemek yeme duygusu  daha çok arttırıyor. Bu yaşadıkları duygu ile yemek yemeğe başlayan kadın aldığı kilolar ile de daha mutsuz hale geliyor.

Peki sadece depresyon ve anksiyete bozukluğu mu kadını mutsuz ediyor? Hayır, bazen gözden kaçırılan bir beslenme yetersizliği de kadının mutsuz hissetmesine neden olabiliyor.

Kadınların mutsuzlukla başa çıkma yöntemlerinden biri, aşırı miktarda karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketmek.

Mutsuz kadınlar için sağlıklı beslenmek hem de mutlu olmak için öneriler:

Sadece Protein Yemek Sinirli Yapar!

İyi hissetmeyi ciddi anlamda etkileyen sebeplerden biri; günlük aldınan kalorinin proteinden karşılanan kısmıdır. Eğer sadece proteinli besinler tüketiyor ve gün içerisinde hiç karbonhidrat almıyorsanıoz daha mutsuz ve sinirli hissetmemiz mümkün. Bu durumda akşam bir anda soluğu buzdolabının önünde almakla veya eve tatlı siparişi vermekle sonuçlanabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, sadece proteinle beslenen kişilerin daha mutsuz ve sinirli olduklarını ortaya koymuştur.

 İştahınız, Mutluluk Düzeyini Etkileyebilir!

Sevdiğimiz besinleri yemek daha fazla mutlu etmektedir.  Ancak, sadece sevdiğimiz besinleri yemek değil, koklamakta mutlu hissetmenize yetmektedir. Örneğin kahve ve  çikolata bu konu için en belirgin örneklerdendir.

Yemek yemenin psikolojik etkileri yadsınamaz. Yapılan araştırmalarda, kişilerin mutsuz hissettiklerinde, daha önceden yediklerinde mutlu hissettikleri besinlere yöneldiği belirlenmiş. Bu nedenle insanın bu konuda kendisini tanıması ve izlemesi de önem kazanıyor.

Vitamin Ve Mineral Eksikleri Mutsuz Hissetmenin Nedeni Olabilir!

Kötü bir olay karşısında mutsuzluk süremizi ve depresyon düzeyimizi belirleyen faktörlerin başında beslenme geliyor.

Yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkabilecek vitamin ve mineral eksiklikleri; olaylar karşısındaki tolerasyonumuzu etkileyebiliyor ve buna bağlı olarak daha mutsuz hissedebiliyoruz. Ayrıca birçok vitamin ve mineral eksikliği tatlı ihtiyacını ciddi anlamda arttırmaktadır.

Demir eksikliği,  kadınlar arasında çok sık gözlenen bir durumdur. Demir eksikliği kişinin sürekli tatlıya ihtiyaç duymasına yol açıyor. Aynı zamanda daha mutsuz, halsiz ve depresif hissetmemize yol açıyor. Bu nedenle uzun süren depresyonlarda demir ile ilgili kan tahlillerinin yaptırılması ve gerekliyse doktor kontrolünde demir eksiliği tedavisi yapılması gerekiyor.
Demir mineralinin en zengin kaynakları; kırmızı et, tavuk, balık, sakatatlar. Bazı sebzeler ve kurubaklagiller de demir minerali içermektedir.

Yine B grubu vitaminlerinden biri olan tiaminin yetersizliği de, kişiyi depresif hissettiriyor. 1999 yılında yapılan bir araştırmada, tiamin yetersizliği olanlarda kendine güven probleminin daha yaygın olduğu gözlenmiş. Tiamin vitamininden zengin besin kaynakları; tahıllar. Patates, maya ve yumurta da tiamin içeriyor.

Omega-3 Mutlu Hissetmenize Yardımcı!

Omega-3 yağ asitleri sadece kalp sağlığımızı korumuyor. Aynı zamanda kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda, omega-3’ün yetersiz tüketiminin; depresyona ve anksiyeteye neden olduğu saptanmıştır.

Yaşam tarzımızın değişmesi ile günlük aldığımız yağ oranının büyük bir kısmı omega-6’dan gelmektedir. Ancak sağlığımız için önemli olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin dengeli alınmasıdır.

Eğer haftada en az 2 gün balık tüketmiyor; beslenmenizde fındık, badem gibi kuruyemişlere ve semizotuna yer vermiyorsanız, daha mutsuz hissetmeniz olası.

Mutsuz Kadını Mutlu Hissettirecek 5 Sağlık Önerisi

Karbonhidratsız gününüz geçmesin… Günlük beslenme düzeninizde karbonhidrat kaynakları olan; tam tahıllı ekmekler, makarna, bulgur, meyve, kuru meyve gibi besinler mutlaka yer almalı. Eğer 3 saatte bir azar azar karbonhidrat tüketirseniz, mutluluk hormonu olan seratonini daha rahat salgılayacaksınız.

Bir tabak ıspanak veya yeşil sebze tüketin… Folik asitin yetersiz tüketiminin depresyona yol açabileceği bilinmektedir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler iyi folik asit kaynağıdır. Düzenli tüketmeye özen gösterin.

Selenyuma yer açın… Selenyum yetersizliğinin de mutsuzluk ve depresyonla ilişkili olduğu biliniyor. Selenyumun en zengin besin kaynakları; et, tavuk, balıklar, mantar, soğan, sarımsak ve tam tahıllardır.

Seratonini sadece çikolata salgılatmaz… Egzersiz yapmakta, seratonin salgısını başlatır. Hem egzersiz mutsuz döneminizde almış olduğunuz kiloları vermenize de destek olacak.

Düzenli uyuyun… Günde 5 saatten az uyuyanların iştahlarının daha fazla açık olduğu ve 8 saat uyuyanlara göre ortalama günde 300 kalori fazla aldıkları biliniyor. Düzenli uyku, sadece kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaz, aynı zamanda iştahınızı kontrol etmenizi kolaylaştırır.

İlginizi çekecek konular…

Kemik Erimesine Karşı Alınması Gereken 10 Önlem
Neden Zayıflayamıyorum Diyenler Dikkat
Yazın Kilo Verdiren Besinler Neler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir