Hastalıklardan Acı İle KorununHastalıklardan Acı İle Korunun

Kanserden gribe, bronşitten felce kadar birçok hastalıktan günde 2 kırmızı acı biber yiyerek korunabilirsiniz. Acı biber aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Hastalıklara karşı verdiğimiz savaşta bizi koruyan en büyük kalkan şüphesiz yediğimiz besinler. Vücut direncimizi artıran kırmızı acı biber, tüm besinler arasında öne çıkıyor. Günde 2 kırmızı acı biberin vücudu kalp hastalıklarından kolesterole kadar pek soruna karşı koruyabileceğini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, yemesi acı, şifası tatlı kırmızı biberin faydalarını şöyle sıralıyor:

Gribe Karşı Birebir: Tek bir biber bütün gün ihtiyacınız olan betakarotenin tamamını ve C vitaminin içerir. Vücudun direncini artırır, grip ve soğuk algınlığının belirtilerini azaltmada etkili olur.

Doğal Ağrı Kesici:  Kırmızı bibere acısını veren şey ‘capsaicin’ adlı bileşiktir. Acı biberi ısırdığınızda ağzı yakan bir ısı hissedersiniz, ama bu acı ters gelse de sinirleri yumuşatabilir. Yenildiğinde capsaicin beyinde endorfin salgılanmasını sağlar, endorfinin ise morfine benzer ağrı kesici etkisi vardır.

Kolesterol Düşürücü:  Yapılan bazı araştırmalar acı biberin trigliseritleri düşürmeye, kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kalp Krizinden Korur:  Acı biber içerdiği C vitamini ve beta-karoten ve antioksidanlarla vücudun kansere ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Acı biber dolaşımı hızlandırır. Bu da kalp krizi ya da felce karşı koruma sağlar.

Ülseri Engeller:  Kırmızı acı biberin midedeki mikropları özellikle helikobakter piloriyi öldürdüğü ve mide ülseri gelişimini engellediği belirlenmiştir.

Zayıflatır:  Acı biber metabozlimayı hızlandırıp, zayıflatabilir.

Bronşiti Hafifletir:  Balgam söktürücü işlevleri vardır; kronik bronşit ile anfizemi hafifletir; solunum zorluklarını giderir.

Sindirimi Kolaylaştırır: Tüm biberler mide asidini arttırarak, sindirim salgılarını çoğaltır. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.

Kabızlığa İyi Gelir:  İçerdiği lif oranıyla tüm biberler kabızlığa iyi gelir. Bütün bu önemli etkilerinden faydalanmak için her gün biber yenmeli.

Fazlası Hemoroidi Azdırır:  Acı biber aşırı miktarda tüketildiğinde hemoroidi ya da var olan ülseri azdırabilir. Fakat genel kanının tersine acı yemek mide rahatsızlıklarına veya ülsere neden olmaz veya sağlıklı bir mideye zarar vermez.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir