Gribe Zeytin Yaprağı ÇayıGribe Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağı çayı içerek herkesi yatağa düşüren H3N2 virüsünden korunabilirsiniz.

Her 100 kişiden 2’sine bulaştığı iddia edilen  H3N2 virüsünün belirtilerinin; halsizlik, baş ağrısı, yüksek ateş ve daha sonra ortaya çıkan öksürük gibi belirtileri olan gribin ağır seyirli olduğunu söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, bu virüsle savaşta zeytin yaprağı çayını tavsiye ediyor.

Gripten korunmak için zeytin yaprağı çayı

“Zeytin yaprağı çayı iyi bir antimikrobiyaldir. Virüslere karşı çok etkilidir” diyen Prof. Dr. Mocan, şöyle devam ediyor: “Bağışıklık sistemini güçlendiren bu çayı hazırlamak oldukça kolay. 1 bardak çay için 2 çay kaşığı zeytin yaprağı yeterli olacaktır. Yapraklarını ufalayıp kaynamış suya atın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2 bardak içebilirsiniz.” Gribin hızlı gelişen bir üst solunum yolu hastalığı olduğunu, ancak alt solunum yollarını da etkilediğini Takvim’e anlatan Prof. Dr. Ziya Mocan, “Yüksek riskli gruplarda ölümlere bile yol açabilir” uyarısında bulunuyor.

Prof. Dr. Mocan, H3N2 virüsü hakkında bilinmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

– Virüste yaşanan mutasyonlar sonucu mikrobun yapısı değişir ve yeni salgınlar oluşur. Önce çocuklarda artmış ateşli üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde dikkati çekmeye başlar. Gripli çocuk sayısı artar, daha sonra büyüklere geçerek salgın yaşanır.

– Virüs, solunum yollarındaki hücrede yerleşir ve çoğalır. 4-6 saatte hücreleri harap eder ve dışına çıkar. Yandaki hücrelere girer. 1-3 gün içinde hastalığı tüm vücutta başlatır.

-Grip mikrobu tüm vücutta hastalık belirtileri yapmasına rağmen solunum yolları haricinde tespit edilmesi imkansızdır. Solunum yollarındaki maddelerin vücuttaki hasarları sonucu grip semptomları (baş ağrısı, eklem, vücut ağrıları, göz yaşarması vs.) ortaya çıkar.

-Gripte şikayetler hızlı seyreder. İlk belirtileri kas ve baş ağrısı, ardından yüksek ateş, titreme, halsizlik, öksürük ve boğaz ağrısı gelir.
-Ateş 38-41 derecelere kadar çıkabilir. Ani ateş yükselmesi ilk 24 saatte olur ve 2-3 günde düşebilir. Genellikle 1 hafta sürer.

-Baş ağrısı tüm başı kaplar ve ön taraftadır. Kas ağrıları vücudun herhangi bir yerinde olabilir ama genellikle bacak ve beldedir.

-Ateş geçmesine rağmen öksürük, balgam boğaz ağrısı daha da artabilir ve 1 haftanın üzerinde sürer. Gözlerde yanma meydana gelir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir