Bebeğiniz Emmeyi Red Mi EdiyorBebeğiniz Emmeyi Red Mi Ediyor

Bebeğiniz aç olmasına rağmen emmeyi red ediyorsa, emzirmeye çalışırken ağlıyorsa, bazen  memeyi tutup emmiyorsa veya zayıf emiyor yutmuyorsa bunun sebebi ne olabilir?Bebeğinin kendisini reddettiğini  düşünen anneler bebeğinin bir daha emmeyeceği konusunda endişelenirler.

 

Bebeğin beslenmesinde sıkıntıların olacağı konusunda endişelenen annelere  uzmanlardan 15 öneri:

1- Stres sadece anneyi değil, bebeği de etkiler. Hamilelik ve doğum süreçlerinde annelerin vücutları, duyguları ve yaşam tarzlarında ciddi değişiklikler olur. Hatta hamilelik sürecindeki stres erken doğuma bile neden olabilir. Anneler özellikle bebeğini emzirmeden önce sakinleşmeli, rahat ve huzurlu bir ortamda bebeği emzirmelidir.Emzirmeden önce sizi sakinleştirebilecek yöntemler uygulayın. Emzirmek anneyi de rahatlatacak çünkü emzirirken mutluluk hormonu olarak da adlandırılan Oksitosin salgılarsınız.

2- Emzirmek anneye de iyi gelecektir, çünkü emzirme sırasında anne ile bebek arasında güvene dayalı duygusal bir bağ oluşur. Bu anlardan bebeğinizin de keyif alabilmesi için sessizlik önemlidir. Bebeğiniz göğüs ucunuzu ısırdığında yüksek sesle tepki verirseniz onu korkutursunuz.Bebeğiniz emerken aniden ortaya çıkan yüksek seslere tepki verebilir.

3- Ağızda pamukçuğa dikkat edilmelidir. Pamukçuk bir mantar enfeksiyonudur. Yanak içinde, dil ve damakta süt parçalarını andıran beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Genelde yeni doğan bebeklerde görülen bir hastalık olmasına rağmen, 1 yaşına kadar olan çocuklarda da sık karşılaşılan bir durumdur. Ağzında pamukçuk görülen bebekler emerken acıdığı için emmeyi reddedebilir. Doktorun uygulayacağı tedavi ile bebeğiniz rahatlayıp hem tekrar emmesini sağlar hem de enfeksiyonun meme ucundan size geçmesini engellemiş olursunuz.

4- Bebeğinizin burnu tıkalı olabilir. Emerken burnundan nefes alamayan bebek memeyi bırakarak ağzından nefes almaya çalışır ve anneyi emmek istemezler.Eğer bebeğin burnu tıkalıysa, doktorun önereceği burun damlası kullanılmalı ve bir aspiratör yardımıyla bebeğin burnu temizlenmeli, nefes alması sağlanmalıdır.

5- Annenin tükettiği besinler sütün tadını değiştirir. Annenin tükettiği gıdalar veya içecekler sütün tadını etkileyebilir veya bebekte olumsuz etkilere yol açabilir.Baharatlı, acılı, sarımsaklı gıdalar anne sütünün tadını değiştirebilir; çay, kahve çikolata tüketimi bebekte huzursuzluk, uykusuzluk gibi belirtilere yol açabilir.

Lahana, kuru fasulye gibi bazı gıdalar ise bebekte gaz şikayetlerini artırabilir.Bu tip durumlarda annenin sütü sağılarak boşaltılmalıdır. Bebek birkaç saat sonra yeni sütle tekrar emzirilmelidir. Ancak bebek hala emmeyi reddediyorsa, başka bir sorun olabileceği unutulmamalıdır.

6- Bebeğe kardeş geliyorsa sütün tadı değişir. Annenin yeniden gebe kalması durumunda salgılanan hormonlar nedeniyle sütün tadı değişebilir ve bebek memeyi reddedebilir.

7-  Bebeğin emmeyi reddetmesinin nedeni,  annenin kullandığı parfüm ya da annenin  sigara içiyor olması, bebekte huzursuzluk ve iştahsızlık sebebi olabilir.

♥ ♥ ♥ Emziren Anneler Ten Kokusunu Korumalılar ♥ ♥ ♥

 

8- Yanlış emzirme pozisyonu ve tekniği emzirmeyi engeller. Annenin bebeği emzirirken ki pozisyonu ve tekniği hatalıysa bebek anneyi ememez. Bebek emzirme anında memeyi tutması için başından itilirse, direnç gösterir ve tepki olarak da memeyi reddeder.

9- Diş çıkarma dönemi sancılıdır. Sağlıklı bir bebeğin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başlar. Bebeğinizin damaklarıyla diş etleri şiş ve kızarık ise diş çıkarıyor demektir. Bu süreci rahat atlatabilmek için ona oturur pozisyondayken dişlerini kaşıyabileceği soğuk ve steril malzemeler verebilirsiniz. Bebekler bu süreçte de diş etleri acıyacağı için emmeyi reddedebilir.

10- Bebeğin emmemesinin nedeni geçirmekte olduğu enfeksiyon olabilir. Bebeğin iştahsızlığı yanında ateş, öksürük, kusma, ishal gibi bulgular varsa mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Bebek Emzirme

11- Bebeğiniz kulak enfeksiyonu geçiriyor olabilir. Kulak ağrısı çeneye yayılır ve emerken yutkunarak çenesini oynatmak zorunda kalan bebeğiniz daha çok ağrı hissedebilir. Özellikle kulak ağrıları emme sırasında artabilir, bu da bebeği huzursuz eder ve iştahsızlık yaratır.Genellikle bakteri ve virüsler enfeksiyonun esas nedeni olabileceği gibi ,östaki borularının kısa ve dar oluşu, kulak iltihabına yol açabilecek üst solunum yolları hastalıklarına yakalanmalarını kolaylaştırır. Ayrıca bebeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmemiş olması ya da genellikle beslenme biçimlerinin sırt üstü olması da orta kulak iltihabına neden olur. Böyle bir durumda doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

12- Sütün miktarı bebeği etkiler. Bebekler mide hacimleri küçük olduğundan az ve sık emerler. Ancak anne sütünün miktarı bebekleri etkileyebilir. Sütün yeterli olup olmadığını belirlemedeki en önemli etken, bebeğin kilosunu takip etmektir.

13- Bebek, emzirme saatlerindeki değişikliği fark eder. Bebekler alışkanlıkları değiştiğinde tepki verir. Bu yüzden emzirme saatlerinin değişmesi bebekleri etkileyebilir.

14- Sütün çok gelmesi de bebeğin memeyi almamasının bir diğer sebebidir. Annede fazla süt üretimi varsa bebek ağzına hızlı bir şekilde süt dolacağı için memeyi bırakarak ağlıyor olabilir. Sütün geliş şeklini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Göğsünüzü işaret ve başparmağınızın yardımıyla U şeklinde sıkıp sütün geliş miktarını kontrol edebilirsiniz.

15- Bebek ara sıra biberonla besleniyorsa da emmeyi reddedebilir. Mümkün olduğunca bebeğinizi emzirmeye çalışın. Bebekler emdikçe annenin sütü çoğalır ve onun ihtiyacını karşılar. Ama yorgunluk, stres, hastalık gibi bazı durumlarda sütünüzün gelmesi yavaşlayabilir. Bu durumlarda annenin şefkatli ve ısrarcı olması gerekir. Emziremediğiniz durumlarda da sütünüzü biberonla değil, kaşıkla verin.

 

2 Yorum

  1. Büşra Tansel 13 Ocak 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 13 Ocak 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir