Çalışan Anneler Çocukların Ruh Sağlığına Dikkat EdinÇalışan Anneler Çocukların Ruh Sağlığına Dikkat Edin

Yapılan araştırmalarda çalışan annelerin  erkek çocuklarının anneanne, kayınvalide veya bir başka kadın tarafından büyütülmek zorunda kalması erkek çocukların ruhsal gelişimlerinde gelgitler ve bağlanma sorunları yaşadıkları tespit edilmiştir.

Göbek kordonundan sonra anne-bebek bağını kuran ve bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlayan anne kokusu, annenin bakımı ve sevgisinin bebeğin ruhsal ve duygusal gelişimi için gerekli olduğu kadar beyin gelişimi için de oldukça gerekli.

Annenin tutarlı yakınlığını hissedemeyen 0-3 yaş arası çocukların ruhsal ve bedensel büyüme ve duygusal gelişiminde aksaklıklar olabildiğini ifade eden uzmanlar 0-3 yaş döneminde çocukların sevgiye, ilgiye, beslenmeye veya uyku alışkanlıklarını karşılayabilen bir anneye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Ve bu dönemin anne ile değilde babaanne, anneanne  veya bir başka kadın tarafından büyütmek zorunda kalan kadınların bu süreci çocuklarıyla sağlıklı bir şekilde tamamlayamamasının ciddi problemlere neden ola­bil­di­ği­ni belirtiyorlar.
“Anne kokusu, ilgisi, sevgisi, şefkati, davranış ve tutumları, çocuk yetiştirme şekli ve ideali, disiplin anlayışı gibi hemen hemen her şey farklılık gösterebileceğinden, tam da güven ve bağlanma duygularının ve yakın ilişki davranım temelinin atıldığı yetişme döneminde çocuğun aklının karışmasına yol açabiliyor. Bu durum da çocuğun bilinçdışı süreçlerinde bağlanma ve güven sarsıntısı yaşamasına neden olabiliyor. Çünkü çocuğun gelişiminde, çevresindekilerle kurduğu ilişkilerin temelinde ve davranışlarının kökeninde 0-3 yaş arası anne-bebek ilişkisi yatıyor.”

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin İpuçları
Kız Çocuklarının İlk Aşkı ” Baba” Baba Kız İlişkisi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir