Kışın Kilo Almamak İçin Öneriler 

Kışın Kilo Almamak İçin Öneriler - www.viphanimlar.com

Kış ayı gelince, havalar soğur ve kalın kıyafetler giyilir. Kalın kıyafetler içinde kilo alındığı farkedilmeyebilir. Kış aylarında  kilolara dikkat etmek gerekiyor. Kış ayında kilo almamak için ne yapmalıyız?

Kışın havalar soğuduğu için kıyafetler kalınlaşır, vücudumuz daha az hareket eder, kendimizi bırakmaya ve miskinliğe meyilli oluruz.

Yapılan araştırmalarda hareketsizlik ve yanlış beslenmeden dolayı 1 ile 5 kilo alındığını gösteriyor. Siz de kışın kilo almak istemiyorsanız aşağıdaki önerilere göz atın…

Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı? 

Soğuk havalar evde daha çok zaman geçirmeye, daha az hareket etmeye doğru yöneltir bizi ve fiziksel aktivitelerde kısıtlamalar yaşanmasına neden olur.
Akşamları televizyon karşısında vakit geçirmek, daha az yürümek gibi aktivite azalmaları yaşarız. Güneşi görür görmez dışarı çıkan bizler, hava soğuduğu için evden çıkmaya üşeniriz.

Aynı zamanda kışın iştahımızın daha çok arttığı da ispatlanmıştır. Yemeğe olan düşkünlüğümüz daha fazla olur. Bunun sebebi metabolizmadır.
Soğuk havanın etkisiyle, metabolizma hızımız artar. Vücudumuz bu artışı dengelemek ve ısı kaybını önlemek için, açlık hissi olarak düşündüğümüz sinyalleri yollar. Eğer açlığımızı uzun süreye yayar ve sıklıkla doğru beslenmez isek, uzun saatler aç kaldığımızda bizi doyurabilecek besinler olarak yüksek karbonhidratlı, şekerli ve kalorili besinleri tercih ederiz.

Kış aylarında iştahı kesmek için öğünlerde bir tas sıcak çorba içmek size iyi gelecektir.
Böyle açlık kriziyle yemeklere saldırmazsınız.
Ancak seçeceğiniz çorbanın aşırı yağlı, kremalı olmamasına dikkat edin. Kremasız sebze çorbası iyi bir seçimdir. Bakliyat çorbaları da tok tutmaya yardımcıdır.

Biz millet olarak mangal yapmayı severiz. Yazın her orman alanında, bahçede, kumsalda birkaç kişiyi mangal yaparken görürsünüz. İşte bu alışkanlığı kışın mutfağa taşımayı alışkanlık haline getirin, ızgara yapın.

Izgara yiyecekler hem sağlıklıdır, hem düşük kalorilidir. Mutfakta el altında ızgara bulundurun.
Etler, sebzeler, mümkün olan her şeyi ızgara yapın. Ayrıca kolay yemek menüsü oluşturursunuz. Izgara ve salata, işte sağlıklı yaşam!

Mutfaktan gelen mis gibi kek ve kurabiye kokusuna kim karşı koyabilir? Kış günlerinin en lezzetli eğlencesi de mutfakta pişen muhteşem kurabiyeler ve kekler değil mi?
Ancak sizin uzak durmadan önlem almanız gerekiyor.
Bunun için pişirme sevdanızdan vazgeçmenize gerek yok. Dilediğiniz gibi pişirin ve evdeki aile üyelerinin sayısına kadar ayırdıktan sonra hepsini komşulara dağıtın. Size iki adet kurabiye veya bir dilim kek kalsın. Bu sınırı aşmayın.

Kışın soğukta markete gittiğinizde gözünüze ilişenler genellikle çikolata, bisküvi, şeker gibi kilo yapan yiyecekler olacaktır. Öncelikle alışverişe mutlaka tokken gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Market arabanıza bol meyve ve sebze koyun. Onları alırken koklayın, lezzetlerini düşünün ve nasıl pişireceğinizi aklınızdan geçirin. Ayrıca baharat bölümüne uğrayın ve tarçın gibi keskin kokulu baharatları koklayın. Kalorili yiyeceklere bakmadan işinizi bitirin.

Konu kilo vermek ve sağlıklı kalmak olduğunda, her yerde ilk söylenen şeylerden biri kahvaltı etmektir. Bu kadar uyarının haklı bir sebebi olduğunu kabul edin ve kahvaltıyı önemseyin.
Kahvaltı etmek metabolizmanın çalışmasını sağlar. Sizi uzun sürecek açlık savaşlarından korur. Kan şekerinizi dengede tutar. Kahvaltı edin!

Yemeklerin içine margarin, tereyağı koymaktan kaçının. Gereksiz tuz eklemeyin. Krema ve soslardan uzak durun.
Yemekleri lezzetlendirmek için baharat kullanımını tercih edin. Baharatlar hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlar, hem damak tadınız için keyiflidir.

Zeytinyağlı türü yiyecekleri masanızdan eksik etmeyin. Sebze yemeklerinin içindeki vitamin ve minerallere ihtiyacınız var.

İçecek olarak bitki çaylarını tercih edin ve bol su için.

Kışın Neden Kilo Alınır

Sonbahar İçin Aromalı Yağ Yakıcı Detoks İçeceği

Kilo Vermek İçin 8 Süper Yiyecek

Kilo Vermek İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Karın Yağlarını Yakan Kahvaltı Kombinasyonu

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir