Katarakt Çocuklarda da Görülebilir.Katarakt Çocuklarda da Görülebilir.

İleri yaşlarda görüldüğü bilinen katarakt,  çocukluk döneminde bile görülebiliyor. Peki çocuklarda kataraktın belirtileri ve tedavisi nedir?

Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı çocuklarda katarakt hakkında bilgi verdi.

Katarakt Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz merceğin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu ortaya çıkan kataraktın tek tedavisi ameliyat. Bir süre gözlükle veya gözlüksüz idare edilebilse de günlük yaşamı olumsuz etkilediğinde cerrahi kaçınılmaz olur.

Kataraktın en sık yaşa bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyen Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı şunları söyledi;

“Katarakt her yaşta oluşabilir. Anne karnında geçirilen virütik enfeksiyonlar, bazı metabolik hastalıklar yeni doğanda bile katarakta neden olabilir. Özellikle diyabet gibi metabolik hastalıklar, kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı, ani darbeler, doğuştan gelişen birtakım nedenler bu sebeplerden bazıları” diyor.

Katarakt Çocuklarda Görülür mü?

Katarakt en sık yaşa bağlı ortaya çıkar. Ama bilinen aksine yalnızca ileri yaşta değil, her yaşta görülebilir. Görmeyi sağlayan, lensin opaklaşmasının durumuna göre hastalar önceleri uzak ya da yakın görme bozukluğundan şikayet eder. Opaklaşma arttıkça hem uzak hem de yakını görme, hastanın sosyal yaşantısını rahatsız edecek şekilde azalır. Katarakt, görmede azalmaya bağlı olarak ışığa hassasiyet, renklerde soluklaşma ve sararma, gece görüşünde bozulma, çift görme ve buna bağlı olarak gelişen okuma zorluğu gibi belirtiler verir. Bu durum kişinin günlük ve sosyal yaşantısını çok ciddi şekilde etkiler.

Çocuklarda Katarakt Tedavisi Nasıldır?

 Lazerle yapılan katarakt ameliyatının avantajları nelerdir?

– İyileşme diğer yöntemlere göre daha kısadır.

– Enfeksiyon riski düşüktür.

– Ameliyat sonrası kullanılan göz içi lensinin cinsine de bağlı olarak iyi görme sağlanır.

– Hekim hatasını en eza indirir.

– Güvenlidir ve hep aynı kesiyi yaptığı için hata faktörü ortadan kalkar.

– Lensin ön kapsülü çok iyi ve tam yuvarlak kesildiği için göz içi mercek kayma riski azalır

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir