Hamilelik Döneminde Tırnaklarda Etkileniyor.Hamilelik Döneminde Tırnaklarda Etkileniyor.

Tüm vücudu etkileyen hamilelik döneminin tırnaklarda etkileniyor.

Hamilelik tırnakları da etkiliyor.

Gebelik hormonlarının etkisiyle tırnaklar eskisine oranla daha hızlı uzar ve incelerek zayıflar buda kolay kırılmalara neden olur. Doğum sonrası tırnaklardaki bu durum eski haline döner. Gebelik döneminde dengeli beslenmenizde fayda var ; tırnakların kolay kırılması ve saç dökülmesi konusunda Biotin vitamini konusunda doktorunuza danışın.

Ayrıca fındık, yumurta, soya fasulyesi, mantar, bezelye, avokado, muz, süt, ve kepekli tahıllar gibi besinleri yeterli miktarda aldığınıza emin olun.

Hamilelikte Neler Yenmeli?

Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?

Tırnaklar için nemlendirici losyon sürmek çoğu zaman faydalı olur. Gebelik döneminde bu durumda olan anne adayları kimyasal madde içeren tırnak cilalarını kullanmamalısınız. Tırnak cilaları işleri daha da kötüleştirebilir. Ayrıca tırnaklara mantar enfeksiyonları da hamilelikte daha kolay bulaşabilir. Tırnakları kalın, boynuz görünümünde, çok sert ve kesilemez hale getiren bu enfeksiyon çok uzun süren tedaviler gerektirir.

Mantar enfeksiyonundan korunmak için ayaklar kuru ve temiz tutulmalı, çoraplar her gün değiştirilmeli, başkasına ait terlik ve ayakkabılar kullanılmamalıdır. Ortak kullanılan banyo-duş zemini, yüzme havuzu çevresi gibi alanlarda yalın ayak basılmamalı, hamile kendi terliklerini kullanmalıdır.”

Tırnaklar İçin Alınabilecek Önleyici Tedbirler:

  • Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun,
  • Tırnak yeme alışkanlığınız varsa mutlaka vazgeçin.
  • Yatmadan önce tırnak ve tırnak etlerinin üzerine iyi bir nemlendirici krem sürün.
  • Elde bulaşık veya çamaşır yıkamak durumunda kalırsanız eldiven kullanın.
  • Tırnaklarınızı kısa tutun. Malum uzun tırnaklar daha çabuk kırılır. Bu şekilde kırılmalar daha az olur. Manikür ve pedikür yaptırmak istiyorsanız enfeksiyon riskini en aza indirmek için gideceğiniz salonun hijyeninden emin olun.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir