Topuk Dikenine Şok Dalga TedavisiTopuk Dikenine Şok Dalga Tedavisi

Topuk dikeni çok ciddi acılara neden olan ve yürümekte güçlük çekilen bir rahatsızlıktır.

Genellikle kadınlarda daha sık görülen rahatsızlık özellikle sabah yataktan kalktığınızda yere basmada zorluk çekmenize sebep olur.Uzmanlar bu ağrılardan kalıcı olarak kurtulmak için  şok dalgası tedavisi öneriyorlar.

Samsun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Bilgin, ayak tabanında oluşan “topuk dikeni”  rahatsızlığının şok dalgası yöntemiyle tedavi edildiğini ve yüzde 85 oranında kalıcı iyileşme sağlandığını belirtiyor.

Topuk Dikeni Nedir?

 Dr. Mehmet Bilgin, topuk dikeni rahatsızlığının ayak tabanını oluşturan, kas tabakasındaki gerilme ve zorlama sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu ve röntgen filmlerinde topuğa batmış bir diken gibi görünmesi nedeniyle halk arasında “topuk dikeni” olarak adlandırılan bir rahatsızlık olduğunu ifade etti.

Dr. Mehmet Bilgin, Topuk dikeninin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu ve tedavi edilmediği takdirde kronik bir duruma dönüşebileceğini belirtiyor. Tedavi edilmez ise, oluşacak bu durumun kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyeceğini ve sonuç olarak da insanların yaşam kalitelerini düşüreceğini ifade etti.

topuk-dikeni-ESWT

Yüzde 85 oranında kalıcı iyileşme sağlanabiliyor.

Dr. Bilgin, bu hastalığın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu nedenle mutlaka kronik ayak ağrılarının ciddiye alınması, bir uzman hekime muayene olunması ve süreçte erken tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Bu alanda en yaygın olan tedavi olan ESWT (ekstracorporeal shock wave therapy) yani şok dalgasıyla tedavi yöntemi uygulanarak 4-6 hafta içerisinde ağrı ve şikayetlerin büyük oranda ortadan kalkarak kişinin yaşam kalitesi artıyor. Tedavi yöntemi vücut dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanıyor. Ciltte oluşan hafif kızarıklık dışında bilinen bir yan etkisi bulunmayan tedavide 3-7 seans arası değişen sürelerde hastanın şikayetinden kurtulması bekleniyor. Bu yöntemin ayrıca tenisçi dirseği, golfçü dirseği, kaslardaki ağrılı tetik noktalar, kronik ayak ağrıları, kalsifik omuz tendiniti (omuzdaki kas tendonlarının aşırı kullanımı sonucu oluşan tendon iltihabı) gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir yapıya sahip yöntem, yüzde 85 oranında kalıcı iyileşme sağlıyor. Bu yöntem günümüzde uygulanan en son teknolojiye sahip. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o denli iyi sonuçlar alınır. Geciken tedavilerde ise iyileşme oranı düşüyor” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir