Yaz Aylarında Cilt Sağlığı İçin Ne Yapmalı?Yaz Aylarında Cilt Sağlığı İçin Ne Yapmalı?

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işıl İnanır, yaz aylarında cilt sağlığının korunması için yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Hava sıcaklığının artmasının vücudu olumsuz etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Işıl İnanır, yaz aylarında cilt sağlığı için neler yapılması gerektiğini anlattı…

Yaz aylarında güneşin, cilt üzerinde yıpratıcı, hatta dikkat edilmezse deri kanserine kadar varabilen olumsuz etkilerde bulunabileceğini bildiren İnanır, bunlardan korunmak için su tüketiminin büyük önem taşıdığını vurguladı.

♥Bronzlaşmayı Kolaylaştıran 8 Öneri

Sıcaklığın artmasıyla vücutta oluşan sıvı kaybının, iç organlarda yarattığı tahribatın yanında cildi de etkilediğini dile getiren İnanır,

“Yaz aylarında hem deri hem de tüm vücudu korumak için yeterli miktarda su içilmesi gerekir” dedi.

Kuru Ciltler Daha Çok Etkileniyor.

Yeteri kadar su alınmaması nedeniyle kuruyan cildin, dış etkenlere maruz kalacağını belirten İnanır, şöyle devam etti:

“Derimizin üzerinde bir yağ tabakası bulunuyor. Bu yağ tabakası bizi dış ortamdaki alerjenlerden, mikroplardan koruyan bir etkendir. Derimiz kurursa çizikler ve kalınlaşmalar ortaya çıkar, bu da zararlı maddelerin deriye alınmasını daha kolay duruma düşürür. Bu nedenle derinin kurumaması ve üzerinde yağ tabakasının bulunması için yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmelidir.”

♥Kuru Ciltlere Öneriler

Dışarı Çıkmadan Koruyucu Sürülmeli

Güneş ışınlarının ciltteki etkilerine de dikkati çeken Prof. Dr. İnanır, yaşam kaynağı güneşin, dikkat edilmezse cilt sağlığına olumsuz etkileriyle “insanların düşmanı” olabildiğini söyledi.

♥Yazın Güneşten Yüzünüzü Koruyun.

Güneş ışınlarından korunmak için öncelikle zorunlu olmadıkça 10.00-15.00 saatlerinde uzun süreli dışarıda kalınmaması gerektiğini bildiren İnanır, dışarı çıkarken vücudun açıkta kalan bölümlerine yarım saat öncesinden uygun güneş kremi sürülmesinin en etkin korumayı sağlayacağını kaydetti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir