Sünnet Ne Zaman YaptırılmalıSünnet Ne Zaman Yaptırılmalı

Sünnet, erkek çocuğu olan her ailede en önemli konudur. Sünnet, erkekliğe atılan ilk adım olarak kabul edilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yenidoğan dönemi dışındaki tüm sünnetlerin, genel anestezi  altında yapılmasının daha uygun olacağıdır. Yenidoğan dönemindeki sünnetler ise lokal anestezi altında gerçekleştirilmelidir.

Sünnet çocuk kaç yaşındayken yaptırılmalı? 

Sünnet, doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir. Hayatın ilk günlerinde adaptasyon sürecinin daha konforlu olması düşünülerek, bebeklerde bu işlemin doğumdan sonra ilk haftanın ardından yapılması uygun görülüyor

2 ile 4 yaş arasındaki erkek çocuklarda ise sünnet önerilmeyen bir operasyondur. Çünkü bu yaş aralığındaki çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başlarlar. Bu nedenle cinsel organlarıyla ilişkili cerrahi girişimlerde bulunmak çocukları olumsuz etkileyebilmektedir. 2 – 4 yaş aralığında sünnetten uzak durulmalıdır.

Genellikle doğumu takip eden süreçte bebek hastaneden çıkmadan önce veya ilk 1 ay içerisinde sünnetin yapılması önerilir. İlk 2 yaşa kadar yapılmayan sünnetlerde ise çocuğun sağlıklı iletişim kurabileceği 6-7 yaşından sonra sünnetlerin yapılması uygundur.

Yenidoğan sünneti avantajlı mıdır?

Yenidoğan sünnetinin en önemli avantajı bebeğin operasyonu hatırlayamayacak olmasıdır. Sünnetle ilgili hiçbir şey hatırlamayacağı için psikolojik travma da yaşamayacağını söyleyen uzmanlar , ayrıca yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapıldığından sünnet öncesi ve sonrasında bebeklerin aç kalmaları gerekmediğini dile getiriyorlar.

Yenidoğan sünnetinde yara yerinin iyileşmesininde daha hızlı olduğunu söyleyen uzmanlar, sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin bir kanama da yaşandığını ifade ediyorlar.

Lohusa annenin vücut sıvılarında salgılanmakta olan hormon ve proteinler emzirme yoluyla bebeğe geçerek cerrahi girişim üzerinde koruma etkisi sağlar. Koruma faktörlerinin de etkisi ile sünnet sonrası dönemde ağrı giderici ilaç kullanılması gerekmez.

Yenidoğan sünneti ile hijyenin daha kolay sağlanması nedeniyle penis ön derisinin yapışıklıkları ve darlıkları da önlenmiş olur.

Çocuk psikolojisi ve çocuk sağlığı ile ilgili bazı konulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz….

 

Çocuğunuzu Cesaretlendirecek Cümleler
Yeni Doğan Bebeklerde Kalp Rahatsızlığı
Kardeş Kıskançlığını Önlemenin İpuçları
Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür
Bebeklerde Kulak Ağrısı
Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu
Çalışan Anneler Çocukların Ruh Sağlığına Dikkat Edin

2 Yorum

  1. Halime 10 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 10 Temmuz 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir