Hanımeli BakımıHanımeli Bakımı

Hanımeli en sevdiğim çiçeklerdendir. Hoş kokulu çiçekleri ile en güzel ve en estetik süs bitkilerindendir. Balkonlara, kamelyalara ve çardaklara sarmaşık gibi sarılarak gölgelik yapılır. Bahçelerde ve evlerde  hoş  tatlı kokusunu yayar.

hanimeli

Hanımeli kolay yetişen ve  pek bakım  istemeyen bir bitkidir. metrelerce uzar gider. Kışın yaprakları dökülür.
Dalları toprağa daldırılarak yetiştirilebileceği gibi, kökünden fışkıran sürgünlerle de üretilir. Toprağı iyi gübreliyse, yeri de güneye bakıyor, rüzgar almıyorsa kısa zamanda gelişir, ilk yıl bile bol çiçek verir.

Hanımeli bitkisinin anavatanı, Avrupa ve Asya’dır. Ormanlık alanlarda, orman kenarlarında, kumlu topraklarda yetişir. Üretimi, olgunlaşmış tohumlarla ve kışın da çelik yöntemiyle yapılır. Mineraller bakımından zengin, nemli, yumuşak ve geçirgen topraklarda, güneşli ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilirse iyi gelişir. Bina kapılarının girişlerinde, park ve bahçelerde, balkonlarda büyük saksılar içinde yetiştirilir.

hanimeli-agaci

Hanımeli, daha çok kumlu ve yumuşak topraklı bölgelerde yetişen, 3 metreden 6 metreye kadar boylarda olabilen bir bitkidir. Genel yapısı bakımından, birbirlerine sarılarak yükselen birkaç ana dala sahip ağaççık veya tırmanıcı bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı olarak dizili ve 4 – 5 cm uzunluğunda, uzunca, sapsız yapraklardır ve kışın dökülürler. Hanımeli bitkisinin dallarının uç bölümündeki yaprakların koltuğunda, Mayıs – Haziran aylarında çiçekler oluşur. Borumsu görünümde, 3 – 5 cm boyunda olan bu çiçekler; beyaz, sarı, veya pembe renkli ve hoş kokuludur. Akşamın erken saatlerinde hanımeli çiçeklerinin kokusu daha bir yoğunlaşır ve çevreye yayılır. Hanımelinin, turuncu, kırmızı, ya da siyah renkte küçük üzümsü – zeytinimsi meyveleri vardır.

hanimeli-

Hanımelinin kışın yaprağını döken, dökmeyen türleri vardır. Yaprağını döken türünün yaprakları uzuncadır, çiçekleri kırmızılı-sarılıdır, mayıs-haziran aylarında açar. Yaprağını dökmeyeninin yapraklan tüysüz, parlak yeşildir; çiçeklerinin dışı güvez rengi, içi turuncudur. Yalnız, bu cinsin çiçekleri pek kokulu değildir, mayıstan ağustosa kadar çiçek açar.

Hanımeline budanarak istenilen biçim verilebilir. Biçim vermek için olmasa da bahara yakın budanmalı, içeride kalıp kuruyan dalları kesilip seyreltilmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir