Meyveler Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?Meyveler Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Severek yediğimiz meyveler vücudumuz birer ilaç. Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor?

KAVUN – Antioksidan özelliği vardır.

Endişe ve uykusuzluğa iyi gelir. Bağırsak ve cilt kanserine karşı Amerikan Kanser Topluluğu’nca tavsiye edilmiştir. Sinirleri yatıştırır. Hastaların en büyük şikayeti sıcaktan uyuyamamak. Kavunun çok iyi sakinleştirici özelliği var, lif oranı yüksek. Uyku şikayeti olanlara tavsiye edilir.

KİVİ – C vitamini deposudur, bir adet kivide günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacından fazlası vardır.

Uykusuzluğa karşı kivi

Kivi DNA’yı korur. Antioksidan özelliği vardır. Kan şekeri kontrolü için yararlıdır. Kolon kanserinin engellenmesine yardımcı olur, astıma karşı koruma sağlar. Kan inceltici özelliğiyle kan pıhtılaşması riskini önemli ölçüde düşürür ve kandaki yağ miktarını azaltır.

DUT-  Kalsiyum, demir,B1, B2, K ve C vitaminleri açısından zengindir.

dut

İdrar söktürücü ve kan yapımına faydası vardır. Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir. Kan basıncını düşürür. Mide salgılarını arttırır. Sindirimi sistemini düzenler. Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.Uykusuzluğa iyi gelir.

KARPUZ –  Su kaybı olduğunda, susama isteği olduğunda, az su içiyorum diyenlere karpuz yemelerini öneriyorum.

kupkarpuz-kesimi2.yontem-8

Karpuzun posası da yüksek. Kurubaklagiller gibi kepekli ekmekler gibi besin gruplarını tüketemeyenlere de karpuzu bol yemeliler. Karpuz lif kaynağı açısından zengin. Bunun yanı sıra kırmızı rengi veren betakarotenlerden dolayı karpuz tam bir kanser savaşçısı, vücudumuzun bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hem lezzetli hem sulu he de sağlığımıza çok katkısı var.

AHUDUDU – Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında faydalıdır.

ahududu

Vücuda enerji verir. Kabızlığın beslenme tedavisinde destek olarak kullanılabilir

İNCİR –  Lif açından çok zengin bir meyvedir. Kuru ve taze olarak tüketilebilir. Fakat içerisine şeker eklenerek yapılan kuru incir pestilleri kan şekerini hızlı yükseltebileceğinden taze incir tercih edilmelidir.

incir

Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Kabızlık için iyi bir besin seçeneğidir. A, C vitamini, sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum içeriği ile zengin bir besin çeşididir. Boğaz enfeksiyonlarında faydalı olduğu belirtilmektedir. Özellikle diyabet hastaları porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmelidir. Enerji verir. Yüksek kan basıncını düşürür, Kemik yoğunluğunu artırır.

ÜZÜM  – Özellikle kabuk ve çekirdekleri ile beraber tüketildiğinde antioksidan etkisi artmaktadır.

Sağlık deposu Kara Üzüm

Hücre yenileyici özelliği vardır. Kansızlık için iyi bir besin kaynağıdır.  Böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, kalp atışını düzenler, karaciğeri temizler. Siyah üzüm, kabukları ve çekirdekleriyle yenirse hücre yenileyicidir. Sindirimi kolaylaştırır. Özellikle bebeklerin gelişimi için çok faydalıdır. Kalori içeriği yüksek olduğu için özellikle diyet yapanların porsiyon miktarına dikkat ederek tüketmesi gerekmektedir. Diyette olanların bir günde 15-20 adetten fazla tüketmemesi gerekir.

KİRAZ  – Güçlü bir ağrı kesicidir. 20 kirazda 12- 25 miligram arası “antosiyanin” maddesi bulunur ve bu maddenin ağrı kesici etkisi, aspirinden on kat daha fazladır.

kiraz

Kolesterolü ve kan şekerini düşürür. İhtiva ettiği “flavanoidler” vücuttaki zehri temizler, antioksidan etki yapar. Kabızlığı giderir, nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrek ve karaciğerin toksik maddelerden arındırılmasına yardımcı olur. Böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve varsa zamanla döker. Safra kesesi taşının dökülmesine yardımcı olur.  Antosiyanin içeriği ile ağrı kesici etkisi vardır. Özellikleri kadınların adet dönemlerinde oluşan ödemin vücuttan atılamasına yardımcıdır. Zayıflama diyetleri lif zenginliği ve düşük kalorisi ile öğün aralarında tüketilebilir doğal ilaç.

MUZ –  Yaz meyvesi demek artık doğru değil, çünkü her mevsim var. Potasyum içeriği yönünden bizim için önemli.

muzun faydaları

Yine diyabetik böbrek hastaları kan şekerini hızlı yükseltmesinden dolayı kontrollü tüketilmeli. Muz; porsiyonu sınırlı tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor.

ŞEFTALİ – Şeftali artık olgunlaşıyor daha da lezzetleniyor. İçerdiği karotenoidler nedeniyle kalp damar sağlığı için önemlidir.

seftali

Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu bir meyvedir. Bol miktarda A, B ve C vitamini içerir. Potasyum açısında çok zengindir. Sıcak günlerde Safra kesesi ve karaciğer çalışmasını düzenlemede yardımcı bir besindir. Ailesinde kalp damar rahatsızlıkları bulunanlar da tüketmelidir.

KAYISI – Potasyum, kalsiyum, magnezyum, A ve B3 vitamini kaynağıdır.

Kayısı

İçerdiği selüloz ve pektin ile bağırsak hareketlerini kolaylaştırır, kabızlık sorunu olanlar için iyi bir doğal ilaçtır. Kuru kayısı olarak da tüketilebilir, doğal yoldan kurutulmuş kahverengi olanlar tercih edilebilir. Doğal yoldan kurutulmamış olanlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 3-4 kayısı bir porsiyon meyve eşdeğeridir. Kalori içeriği yükek olduğu için zayıflama diyeti yapanlar ve diyabet hastaları porsiyon miktarlarını kontrol ederek tüketmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir