Spor Yaparken Fazla Su İçmek Öldürebilir.Spor Yaparken Fazla Su İçmek Öldürebilir.

ABD’de düzenlenen bir panelde spor yaparken aşırı su tüketiminin baş dönmesi, bulantı, beyin ödemi ve hatta ölüme dahi yol açtığı konusunda uyardılar.

ABD’li araştırmacılar, spor yaparken su içerek vücutta su kaybının önlenmesi gerektiği inancı oldukça yaygın olduğunu ancak  spor sırasında aşırı su içilmesinin ölüme dahi yol açabileceği konusunda uyarıyor.ABD’de düzenlenen Spor Sağlığı Paneli’ne katılan bir grup doktor, spor sağlığı uzmanı, kondisyoner ve akademisyenin yayınladıkları bildiride, “Spor yaparken aşırı su tüketimi, sadece eski bir inanış değil, aynı zamanda oldukça da tehlikeli” şeklinde açıklamada bulundu.

su

Spor yapanlar sadece susadıklarında su içmeli.

Spor yapan kişilerin sadece susadıkları zaman su içmesi gerektiğini belirten uzmanlar, aşırı su tüketimi nedeni ile spor esnasında kandaki sodyum seviyesinin düştüğünü ve kişilerin hiponatremiye girebileceğini ifade ediyor.

Beyin ödemine dahi yol açabilir.

“Sadece çok tempolu kardiyo çalışması yapacak olan kişilerin, hızlı ter atımı başlamadan ve susama hissi gelmeden önce su içmesinde bir sorun yaşanmıyor” denilen açıklamada, spor esnasında fazla su tüketiminin baş dönmesi, bulantı ve hatta beyin ödemine dahi yol açabileceği uyarıları yapılıyor.

En az 14 sporcunun egzersiz sırasında aşırı su içtikleri için hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, aşırı su tüketiminin vücutta yarattığı sorunlar şöyle açıklanıyor:

“Gereğinden fazla su içilince kanda sodyum azalıyor. Böbreklerde çok fazla sıvının birikmesinin ardından vücuttaki hücreler, aşırı sıvıyı depolamaya gayret etmeye başlıyor. Bu da vücudun farklı yerlerinde ödemlere neden oluyor. Beyinde oluşabilecek ödemler ise komaya hatta ölüme dahi yol açabiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir