Ağrı Kesici Kullanımı Doğurganlığı Etkiliyor.Ağrı Kesici Kullanımı Doğurganlığı Etkiliyor.

 Ağrı kesici ilaç kullanımının kadınlarda yumurtlama bozukluğu yaparak doğurganlığı negatif olarak etkileyebildiğini belirten Doç. Dr. Hakan Çoksüer, ağrı kesicilerin kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. Çoksüer, ağrı kesici ilaçların çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda yumurtlama bozukluğu yaptığını ve kadınların doğurganlık kapasitesini azalttığını vurgulayarak, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların doktor kontrolünde ağrı kesici kullanmaları gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. Çoksüer, “Ağrı kesici ilaçlar dünya çapında en çok kullanılan ilaçlardır ve her gün 30 milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadırlar. Reçetesiz ulaşılabilen ağrı kesici ilaçlar; ağrı, inflamasyon ve ateş gibi tüm yaygın kas, eklem ağrıları tedavisinde kullanılmaktadırlar.

Avrupa Romatizma Derneğinin 2015 yılındaki bir çalışmanın sonuçları, ağrı kesici ilaçlar kullanan kadınlarda ovulasyonu anlamlı oranda azalttığını göstermektedir. Bu bulgular kolayca ulaşılabilir olan ağrı kesici ilaçların doğurganlığa zararlı etkileri olabileceğini ve aile kurmayı planlayan kadınların dikkatle kullanması gerektiğini göstermektedir.

♥Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Besinler

Çalışmada hastaların üçte birinde ovulasyon için zorunlu bir hormon olan progesteron düzeyinde de tüm tedavi grupları arasında anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir. Bu bulgular, bu popular reçetesiz ilaçların sadece kısa dönem kullanımlarında bile bir kadının çocuk doğurabilme yeteneğine önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Bu etkilerden haberi olmayan ve bu ilaçları düzenli olarak alıyor olabilecek hastalar doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçları kullanmaları gerekir.

Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Çalışmada sırt ağrısı olan, çocuk doğurma çağındaki 39 kadın alındı ve tedavi menstrüal siklusun 10. gününden başlanarak 10 gün boyunca verildi; hormon analizi (progesteron düzeyi) ve folikül yarıçapı sırasıyla kan örneği ve ultrason ile değerlendirildi. Ağrı kesici ilaçlar ile tedavi periyodunun sonunda doğurganlık üzerine zararlı etkilerini vurgulamıştır” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir