Yumurtalık Kistlerinin Düşmanı Kara Üzüm

Yumurtalık Kistlerinin Düşmanı Kara Üzüm

Bilim insanları kadınlarda adet düzensizliğine, kısırlığa ve düşük yapmaya neden olan yumurtalık kistlerine karşı siyah üzüm tüketilmesini tavsiye ediyor.

Kadınların yaşam kalitesini düşüren,bir çok hastalığa sebep olan  ve kısırlığa kadar giden sonuçlar doğuran yumurtalık kistlerine karşı uzmanlar, siyah üzüm tüketilmesini tavsiye ediyor.  Siyah üzümün yapılan  laboratuvar deneyleri sonucunda yumurtalıklarda oluşan kistleri tedavi edici etkisi bulunduğunu tespit edildi.

Siyah üzüm tedavi ediyor

Kadınlarda adet düzensizliği, kısırlık, düşük yapma gibi birçok sağlık soruna neden olan yumurtalık kistleriyle ilgili yapılan çalışmayı yürüten İstanbul Bilim Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Deneysel Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, yumurtalıklarda büyüme ve çok sayıda kist oluşumu ile giden Polikistik Over Sendromu‘nun (PKOS) kadın hastalığı olduğunu ve yaptıkları araştırmalar sonucunda en fazla siyah üzümde bulunan “resveratrol” adlı bileşiğin bu hastalığı tedavi ettiğini saptadıklarını söyledi.

Üzümün İnanılmaz Faydası Ortaya Çıktı.

Ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor

Hastalığın kadınlar arasında yüzde 5-10 oranında görüldüğünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Erbaş, konuyla ilgili bilgi vererek şunları söyledi:
Yumurtalık kistleri; adet düzensizliği, sivilce, obezite, insülin direnci, kıllanma, kısırlık, düşük riskinde artma gibi sorunlara neden oluyor. Ayrıca damar sertliği, rahim ve meme kanseri riski de artıyor. 2014 yılında başladığımız “PKOS Oluşturulan Deney Farelerinde Resveratrolün Tedavi Edici Etkisinin Gösterilmesi” çalışmasında 6 ay boyunca PKOS modeli oluşturulan fareler üzerinde araştırma yapıldı. PKOS modeli oluşturulan deney farelerinde yumurtalıklar büyüdüğü, kistler gelişti, yumurtlama bozuldu, insulin direnci ve obezite meydana geldi. Resveratrol tedavisi verilen PCOS hastası farelerde yumurtalık kistleri kayboldu ve yumurtlama işlevi tekrar başladı ayrıca insulin direnci azaldı.”

Sağlık deposu Kara Üzüm

Kansere Karşı Kara Üzüm

Alzheimer’a karşı da koruyor

Resveratrol en fazla siyah üzümde ayrıca kayısı, üzüm, dut, erik, fındık, elma gibi birçok meyvede de bulunan polifenol bileşiğidir. İltihap azaltıcı etkisi vardır. Bu nedenle damar sertliği, kanser, Alzheimer hastalığına karşı da koruyucudur.

Endometriozis rahim içi dokunun karın zarında bulunması ve bu dokunun kanaması sonucu oluşan, karın ağrısı, ağrılı adet görme, kısırlık, karın içinde yapışıklı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve yumurtalıkta kanamalı (çikolata) kistler ile seyreden bir hastalıktır. Endometriozis hastası farelerde resveratrol tedavisi kanamalı over kistlerinde ve karın içi iltihapta azalma oluşturdu.” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir