Dar Blue Jeanlerin TehlikesiDar Blue Jeanlerin Tehlikesi

Dar blue jean  “Super Skinny” giyen 35 yaşında ve ismi açıklanmayan bir kadın hastanelik oldu.

Bu yılın modası olan  ‘super skinny’ dar jean pantolon giymenin özellikle kasık sinirlerinde zedelenmeye neden olduğu biliniyordu. Ancak Avustralya’dan gelen haber, işin boyutunun daha büyük olduğunu gösterdi.

dar-jean

Dar kot pantolon sevenlerin dikkatine:

Uzun süre ‘super skinny’ (vücudu saran aşırı dar) kot giyen bir kadın kas zedelenmesi, bacaklarda şişme ve sinir sıkışması nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Avustralya’daki Royal Adelaide Hastanesi’nden Dr. Thomas Kimber, kadının 4 gün boyunca tedavi gördüğünü belirtti.

Jean pantolonun bacaklara bu kadar zarar vermesine şaşırdıklarını ifade eden Kimber, kadının taşınan bir tanıdığının dolaplarını boşaltmasına yardım ettiğini ve saatlerce eğilip kalktığını, ertesi gün ağrıları nedeniyle hastaneye geldiğini aktardı.

Kimber, daha önce de dar kotların kasıklarda sinir zedelenmesine yol açtığına dair vakalara rastlandığını ancak ilk kez alt bacakta bu tür sinir sorunları ve ciddi kas zedelenmeleri gördüklerini vurguladı.

“Baldır Kaslarında Kan Akışını Azaltıyor, Bu Bir Tür Kısmi Felç”

Eğilip kalkmanın alt bacakta kasların sıkışmasına yol açarak baldır kaslarına kan akışının azalmasına neden olduğunu anlatan Kimber, jean pantolonların bu durumu daha da kötüleştirdiğine dikkati çekti.

Hastanede 4 günlük tedaviden sonra hastanın tamamen iyileştiğini belirten Kimber, “Sorunun yeterince esnek olmayan kumaştan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu aslında bir nevi kısmi felç olayıdır. Daha esnek kot pantolonlar sinirleri ve kasları sıkıştırmayacaktır” dedi, ancak kadınları dar kot pantolonla eğilip kalkmaması konusunda uyardı.

Kimber, jean pantolon giyip giymediğine ilişkin soruya ise, “Hayır giymiyorum. Ancak tehlike nedeniyle değil, dar kot giymek için çok yaşlı olduğumdan” yanıtını verdi.

Dr. Kimber ve ekibinin “ilginç vakaya” ilişkin raporu “Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry” adlı dergide yayımlandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir