Ruj Seçiminiz Neye Göre Olmalı?Ruj Seçiminiz Neye Göre Olmalı?

Diş Hekimi Alper Çıldır, estetik bir gülüş için dudak makyajının önemine değindi.

Diş Hekimi Alper Çıldır, diş eti tonlarına göre dudak makyajı önerilerinde bulundu.

Son yıllarda yükselen bir trend haline gelen diş estetiğinde başarı için sadece dişleri değerlendirmek yeterli olmuyor. “Diş hekimliği sanatının esas ürünü dişler olsa da aslında bu sanatın bütünlüğü yüz estetiği ile sağlanıyor” diyen Diş Hekimi Alper Çıldır, dudak ve çene yapısına göre hangi diş estetiğinin tercih edilmesi gerektiğini anlattı.

♥Dudak Makyajı Nasıl Yapılmalı?

 

Yakın zamana kadar kişiler dişlerindeki çürük, ağrı veya travmaya bağlı kırık gibi problemler nedeniyle diş hekimine başvururken; artık günümüzde kişiler daha güzel görünmek ve daha etkili gülebilmek için diş hekimlerinin kapısı çalınıyor. Diş estetiğinin son yılların yükselen trendi olduğunu anlatan Diş Hekimi Alper Çıldır, hangi diş ve dudak yapısına nasıl estetik uygulamalar yapılması gerektiğini şöyle sıraladı…

bakimli-dudaklar-viphanimlar

Alt dudağı kalın olanlara kelebek kanadı modeli

Estetik diş hekimi, diş ve diş etlerini resim gibi işleyip mükemmel bir forma ulaştırması gerektiğini belirten Diş Hekimi Çıldır,

“Ancak bu formun mükemmel olabilmesi için dudaklar ve komşu dokuların önemi unutulmamalıdır. Güzel bir resim ancak ona uygun güzel bir çerçeve ile kendini gösterebilir. Bu nedenle diş hekimi resmine başlamadan önce çerçevesinin yani ağız dışındaki dokuların nasıl olduğuna dikkat etmeli” dedi.

Alt dudakları kalın olan bir kişide üst ön iki keser dişi geniş işlemek gerektiğini örnek veren Çıldır, “Bu dişler işlenirken yanındaki dişlerin üzerine bir miktar taşması istenir. Kelebek kanadı modeli olarak adlandırılan bu görünüm sayesinde kişinin alt ile üst dudak kalınlığı arasındaki uyumsuzluk dengelenmiş olur ve gülüş sırasında dikkat, dudaklardan çok olması gerektiği gibi dişlere çekilir” dedi.

Çıldır, bu modelin yaratılabilmesi için tek şartın dudak kalınlığının yeterli olması gerektiğine dikkat çekti.

♥Makyaj Uzmanlarından Makyaj Yapma Taktikleri

makyaj-dudak

Üst dudağı ince olanlarda üst dişler dişlek

Üst dudağı ince olan bir kişide ise üst dişlerin hafif dişlek yapılabileceğini anlatan  Çıldır,“Bu sayede dişler hafif öne alındığından ince olan dudak desteklenmiş ve üst dudağın az görünen pembe alanının görünümü de artırmış olur. İnce olması nedeniyle belirgin olmayan ve gülüş sırasında iyice silikleşen dudaklar, daha dolgun ve daha estetik bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle dudak çökmesinin de bu şekilde önüne geçilebilir” dedi.Kalın dudaklılara geniş ve ince dişlerKalın ve etli dudakları olan kişilerde dişlerin geniş ve ince olması gerektiğini belirten Çıldır,“Bu kişilerde kare diş formu tercih edilir. Özellikle üst dişler, dudağı pasif bırakacak şekilde konumlanmalı; üst dudakta gerginlik ve stres yaratmamalı” dedi.

♥Güzel Dudaklara Sahip Olmak İçin!

İnce dudaklılara dar ve dikdörtgen dişler

İnce dudaklılara dar ve dikdörtgen dişlerİnce ve zayıf dudakları olan kişilerde dişlerin mümkün olduğunca dar ve dikdörtgen formda olması tercih edilmeli” diyen Çıldır,“Dişlerin diş etine yakın bölümleri mümkün olduğunca doldurulmalı, yani dişler bombeli olarak işlenmeli. Bu sayede dudak alttan desteklenerek daha dolgun ve gergin görünebilir. Bu durum dudağın inceliğini de ortadan kaldırır” şeklinde konuştu.Dudak Kalemi Kullanmak İçin 6 NedenDiş etleri açık pembe olanlara açık tonda makyajKişinin yüz ahengine uygun olarak yapılan diş ve diş eti estetiğinin görünümünde yapılan dudak makyajının da önemine değinen Çıldır, “Dişlerin istenilen görünümünü sağlayabilmek için dudak makyajında uygun renk ve materyal seçilmeli. Diş etleri açık pembe renkte ve diş rengi de çok beyaz olan kişilerde açık tonlu makyaj yapılmalı” dedi.

♥Doğal Makyaj Temizleme Sütü

 

Diş etleri koyu renkte olanlar açık tonda ruj sürmemeliDiş rengi koyu olan ve özellikle diş eti rengi kırmızıya yakın kadınların kesinlikle açık tonda ruj tercih etmemesi gerektiğini söyleyen Çıldır,“Çünkü böyle bir durumda gülüş sırasında ilk göze çarpan diş etleri olur. Halbuki gülüş sırasında esas görünmesi istenilen diş ve dudak arasındaki uyum. Diş eti kesinlikle dikkat çekmemeli” dedi.Koyu renkli ruj için dişlerin beyaz olması önemliKoyu tonda makyaj seçimi için; kişinin diş etlerinin mutlaka açık pembe tonda olması gerekmediğini söyleyen Çıldır,“Koyu tondaki diş etlerinde de koyu renkler tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken dişlerin mümkün olduğunca beyaz olmasıdır. Basit bir beyazlatma işlemi ile dişler ön plana çıkar. Özellikle koyu renkte bir ruj veya kalemle çerçevelenmiş bir ruj ile diş eti rengi nasıl olursa olsun, dişler beyaz ise mükemmel bir gülüş yakalamak mümkündür” diye konuştu.

♥Mat Ruju Kullanmanın Sırları!

İnce dudaklılar dudak iç yüzeylerini de fırçalamalıMükemmel bir gülüş estetiğinin yakalanmasında dişler kadar diş etlerinin renginin de önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Çıldır,“Bu nedenle ağız ve diş bakımı yapılırken diş etlerinin de temizlenmesine, fırçalama sırasında diş fırçasının dairesel hareketlerle dişetine masaj yapacak şekilde uygulanmasına dikkat edilmeli. Özellikle ince ve dar dudaklı kişiler, diş fırçalama işleminden sonra dudaklarının iç yüzeylerini de 1 dakika süreyle fırçalamaları gerekir. Bu sayede diş etlerindeki kanlanma artacak ve daha dolgun görünen dudaklara sahip olabilirler” dedi.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir