Boşanan Çiftleri Bekleyen Tehlikeler!Boşanan Çiftleri Bekleyen Tehlikeler!

Boşanan çiftleri bekleyen sorunlar neler?  Yürütülemeyen mutsuz bir evliliğin peşinden boşanma noktasına gelip boşanan çiftler uzun bir süre hem psikolojik hem fiziksel olarak toparlanamıyor. Boşanma, ayrılan çiftleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak derinden etkiliyor.

Boşanan çiftlerde; depresyon, anksiyete, kardiyovasküler hastalıklar ve uykusuzluk bunlardan yalnızca birkaçı. İşte boşanmanın 7 şaşırtıcı etkisi…

Kilo değişimi

Çok fazla kilo alma ya da şiddetli kilo kaybı, boşanma sonrası dikkat etmeniz gereken önemli bir sağlık sorunu. Boşanma sonrası bazı insanlar kendilerini daha iyi hissetmek için kızartmalar, tatlılar gibi kalorisi yüksek yiyeceklere yönelir. Bazılarında ise yemek yeme isteği azalır ve buna bağlı olarak şiddetli kilo kaybı başlar.

♥Evliliğiniz Kötü Mü Gidiyor? O Halde Bundan Uzak Durun!

Metabolik sendrom

Metabolik sendrom; yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, göbek yağlanması ve yüksek kolesterol gibi tehlikeli durumlara ve bunlara bağlı olarak kalp hastalıkları, diyabet ve kalp krizi gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Yapılan bir araştırmada mutsuz bir evlilik sonrası boşanan ya da eşi ölen kadınların, mutlu bir evlilik yaşan kadınlara oranla metabolik sendroma yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkarıldı.

Depresyon

Boşanmayla sonuçlanan bir evliliğin ardından insanların pek çoğu kendini boşluğa düşmüş gibi hisseder. Eşi tarafından aldatılan kişiler, bu durumun yarattığı umutsuzluk ve kendine güvensizlik gibi sorunlarla karşılaşır. Tüm bu olumsuzlukların bir araya gelmesiyse kişileri depresyona iter.

♥Çiftler Arası En Çok Çıkan Tartışma Nedenleri

Uykusuzluk

Uykusuzluk ve kabus görme, boşanma sonrası kişileri en çok etkileyen şeylerdendir. Amerika’daki Ulusal Uyku Kurumu’na göre boşanma sonrası ortaya çıkan depresyon, uykusuzluğa neden olan en büyük sebep.

Anksiyete (kaygı bozukluğu)Boşanma sonrası genellikle anksiyete seviyesi en yükseklere çıkar. Bunun en büyük sebebi ise boşanma sonrası bir başka eve taşınmak zorunda kalmak, yeni bir iş bulmak, az bir parayla ayakta kalabilmek ya da çocuklarınızın okul değiştirmesi gibi pek çok olumsuz şartlarla karşılaşmanız olabilir. Anksiyete seviyesinin yükselmesi çoğu zaman davranışların kontrol edilememesine de neden olabilir. Bu gibi durumlarda eski eşe nefret dolu mail’ler ya da mesajlar yollama ya da ortak banka hesaplarını boşaltmaya çalışma gibi davranışlar kendini gösterebilir.

♥Hızlı Boşanmaların Psikolojik Yönleri

Kronik sağlık problemleri ve hareket kabiliyetinde azalma

Pek çok sağlık sorunu boşanmayla yakından ilgilidir. Yemek yemenin zorlaşması, egzersiz yapma isteğinin azalması, uykusuzluğun başlaması ve kendinizi sürekli kötü hissetmeniz bu duruma örnek olabilir. Bu sağlıksız alışkanlıklar ise önemli hastalıklara neden olabilir.

♥Mutlu Bir Evlilik İçin 10 Altın Kural

Kardiyovasküler hastalıklar

Kalp veya kan damarlarının (arterler ve venler) hastalıklarını içeren kardiyovasküler hastalıklar, boşanma sonrası kadınları daha çok etkiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir