Vajinal Mantar Enfeksiyonları



Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Başakşehir Tıp Merkezi jinekoloğu Opr. Dr. Mukader Tayhan Vajinal mantar enfeksiyonlarını anlatıyor:

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonu, daha çok ‘candida albicans’ türü mantarın vajen yüzeyindeki hücrelere yapışıp yayılması ile oluşan, vajende, vulvada akıntı ve kaşıntı ile seyreden bir patolojidir.

 Nedenleri?

– Antibiyotik kullanımı
– Gebelik
– Kan şekerinin kontrol edilmediği diyabet vakaları
– Doğum kontrol hapları
– Bağışıklık sistemini baskılayan durumlar (AIDS, kortizon kullanımı gibi)
– Sentetik giysiler, sıcaklık ve rutubet
– İleri derecede şişmanlık (obezite)
– Sık ve değişik kişilerle cinsel ilişkide bulunmak

 Sıcaklarla birlikte bu rahatsızlığın artmasının sebebi nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun gelişiminde sıcaklık ve nem önemlidir. Yüzme havuzunda kullanılan klor da mantar enfeksiyonu gelişimini arttırmaktadır. Yaz aylarındaki sıcaklık ve nemin yanı sıra, havuz kullanımı, ıslak mayoyla uzun süre kalmak vajinal mantar enfeksiyonu gelişimine zemin hazırlamaktadır.

 En sık görülen belirtileri nelerdir?

Genital bölgede kaşıntı ve beyaz peynire benzer akıntı en sık görülen belirtilerdir. Vajende ağrı, ağrılı cinsel ilişki, vulvada yanma şikâyetleri olabilir. İdrarın iltihaplı genital bölgede cilde değmesiyle yanma hissi oluşabilir.

Hamilelerdeki riski ne boyuttadır?

Gebeliğin özellikle son 3 ayında vajende mantar enfeksiyonu belirtileri daha sık izlenmektedir. Gebelerin yaklaşık %40’ında vajende mantar organizmalarının yerleşimi saptanmaktadır. Bunların %35’inde mantar bulguları izlenmeyebilir. Gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması, dolaşımdaki östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin artması, mantar enfeksiyonunun vajende yerleşimini kolaylaştırmaktadır.

 Eşler de aynı tedaviyi olmalı mıdır?

Vajinal mantar enfeksiyonu sebeplerini ortadan kaldırmak önemlidir. Tedavide vajene uygulanan fitiller ve ağızdan alınan sistemik azol grubu mantar ilaçları kullanılmaktadır. Kortizon içeren kremlerin tedaviye eklenmesi vulva derisinde tahrişe bağlı şikayetlerin giderilmesinde faydalı olmaktadır. Aynı zamanda eşlerin de tedavi edilmesi vajinal mantar enfeksiyonların tekrarlamasını önlemek için gereklidir.

Korunmak için neler yapılmalı?

Öncelikle mantar enfeksiyonu nedenlerine dikkat etmek, korunmak için gereklidir. Özellikle de şişman hastalarda giyilen naylon ve sıkı giysilerin genital bölgede ısı ve nem artışına dolayısıyla mantar enfeksiyonu riskinde artışa yol açtığı bilinmelidir. Bu nedenle hastalara sık iç çamaşırı değiştirmeleri, pamuklu çamaşırlar tercih etmeleri, ıslak mayoyla uzun süre kalmamaları önerilmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir