Çocukların Zeka Gelişimini Etkiliyor!Çocukların Zeka Gelişimini Etkiliyor!

Türkiye’de sık görülen sağlık sorunlarından biri Demir Eksiliği Anemisi!

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meryem Albayrak Albayrak, demir eksikliği anemisinin çocuklarda zekayı geri dönüşümsüz olarak olumsuz etkilediğini söyledi! Demir eksikliğinin olumsuzlukları konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Albayrak şunları belirtti:

  • Kansızlık, yani anemi pek çok hastalığın bulgusu olabileceği gibi kendisi de kişide özellikle büyümekte olan çocuklarda ciddi problemlere neden olabilir.
  • Demir eksikliği anemisi, çocuklarda zekayı etkilemektedir. Zeka geri dönüşümsüz olarak etkilenmektedir. Yani demir tedavisi versek dahi çocuk o kaybettiği fonksiyonu tekrar kazanamıyor.
  • Demir eksikliğinin çocuklarda bazı sistem hastalıklarına zemin hazırladığını, sinir sistemiyle ilgili bazı problemlere de yol açıyor.
  • Çocuğun öğrenme yetisini azaltıyor.
  • Bazı epileptik durumlara, sara nöbetine, huzursuz bacak sendromu dediğimiz bacakta ağrı ve hareketlilik isteğiyle seyreden duruma yatkınlık artıyor.
  • Bağışıklık sistemini bozarak enfeksiyonlara daha sık neden oluyor. Bu nedenle demir eksikliğinin tanısı ve çözümü büyük önem taşıyor.
  • Kansızlıkta, belirti olarak çocuklarda solukluk, halsizlik, keyifsizlik ve etrafa ilginin azalması gibi bulgular olabileceği gibi aslında hiçbir bulgu da vermeyebilir. Bu durumda çocuklarda beslenme sorunları olduğunda ailelerin doktora başvurmaları doğru olacaktır.

♥Hamileliğin 16. Haftasından Sonra Mutlaka Alın

Süt demir eksikliğine zemin hazırlıyor!

Süt faydalı bir içecek olsa da demir eksikliğinde günde iki bardaktan fazla tüketilmesi özellikle iki yaşın altındaki çocuklarda demir eksikliğine zemin hazırlıyor.

Et ve yumurta gibi proteinlerin de yeteri kadar alınması gerekiyor.

Albayrak, kansızlığın önlenmesi için Sağlık Bakanlığının “Demir Gibi Türkiye Projesi” ile 4 aydan bir yaşa kadar çocuklara demir desteğinin önerildiğini dile getirerek, “Demirin fazla olduğu kırmızı et, yumurta, ceviz, karaciğer gibi gıda takviyesiyle çocukların besinlerini zenginleştirmek gerekir. Ayrıca çocuklarda çay ve kahve içilmesine de sınırlama getirilmesi gerekir hatta hiç tüketmemeleri gerekiyor. Çay da kahve de demir eksikliğine neden olan iki madde. Ailelerin bu konuda da dikkatli olması gerekiyor.” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir