Gebelikte Astım Hastalığı Ve TedavisiGebelikte Astım Hastalığı Ve Tedavisi

Dünya Astım Günü sebebiyle Acıbadem Eskişehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Tarakçı Kantarcı yaptığı açıklamada, gebelik döneminde astım rahatsızlığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği ve tedavi süreci ile ilgili bilgiler verdi.

Her yıl Mayıs ayının ilk salı günü Dünya Astım Günü‘dür. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Tarakçı Kantarcı,

“Astım bronş dediğimiz akciğer içi hava yollarında müzmin, mikrobik olmayan iltihap olarak tanımlanıyor. Bu iltihap alerjiye veya sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Astım, sağlıklı bir insanın hava yollarında herhangi bir kasılmaya yol açmayan sigara dumanı, parfüm, yemek ve bazı diğer kokulara karşı aşırı tepki vererek bronşlarda daralma meydana getiren bir hastalık türüdür” dedi.

astim

“Gebelikte Astım Kontrolü”

Gebelikte astımın seyrinin değişken olduğuna dikkat çeken Dr. Neslihan Tarakçı Kantarcı, şunları kaydetti:

“Hastaların üçte birinde astım gebelik öncesindeki gibi seyrederken, üçte birinde iyileşir ve üçte birinde ise kötüleşebilir. Bunu önceden tahmin etmek güçtür. Astımlı gebede uygun ve yeterli tedavi anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Normal bir gebelik, sorunsuz doğum ve sağlıklı bir bebek için yeterli ve uygun astım tedavisi gereklidir. Bu nedenle gebelik boyunca, gebenin takibini yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ile astımı takip eden Göğüs Hastalıkları Uzmanının işbirliği önemlidir. Gebelik boyunca ve doğum sonrasında 3 aya kadar 4-6 haftalık aralıklarla astımlı gebenin astım açısından kontrolleri yapılmalıdır.”

İlaçlar Kesilmemeli

Dr. Kantarcı, gebelik sırasında astımın kontrol altında olması hem gebenin hem de bebeğin sağlığı için önemli olduğunu söyledi. Bazı astımlı gebelerin, ilaçlarının bebeğe zarar verebileceği kaygısıyla ilaçlarını kestiğini ifade eden Acıbadem Eskişehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kantarcı,

“Bu doğru değildir; çünkü gebelikte güvenle kullanılabilecek astım ilaçları vardır. Bu nedenle ilaç kullanması gereken astımlı gebelerde güvenle kullanılabilecek astım ilaçları (nefes açıcılar ve solunum yolu ile alınan kortizonlu kontrol edici ilaçlar) belirlenip önerilebilir. Tedavi planının yapılabilmesi için gebe veya gebelik düşünen astımlı hastanın astımını takip eden hekimiyle iletişime geçmesi gereklidir” ifadelerini kullandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir