İğlek Reçeli (Yeşil İncir Reçeli) Tarifiİğlek Reçeli (Yeşil İncir Reçeli) Tarifi

Yeşil İncir diye bilinen İğlek* ve Ege yöresinde Nisan ayı sonlarına doğru semt pazarlarında sık rastlanır.

Lezzeti çok güzel bir reçeldir. Dikkat edilmesi gereken en önemli kural yeşil incir (İğlek) alırken küçüklerinden seçmeye dikkat edin.

İğlek Reçeli İçin Malzemeler:

1 kg Yeşil İncir (İğlek)
1,5 kg Toz Şeker
1,5 kg Su
1 Limon Suyu
7 Karanfil

İğlek Reçeli Nasıl Yapılır?

iglek-receli

  1. İncirleri bol su ile yıkayın.
  2. İncirleri çok ince olmayacak şekilde soyun. Eğer varsa salatalık soyacağı ile soyun çünkü daha ince soyuluyor.
  3. Bir tencereye incirlerin üzerini geçecek kadar su doldurup incirler tabana çöküp çatal batırılınca yumuşayana kadar haşlayın.
  4. Haşladıktan sonra süzüp soğuk suya atıp 5 dakika bekletin. Suyunu süzüp süzgece alın. İncirleri nazikçe sıkıp bir tepsiye alın.
  5. Başka bir tencereye şeker ve suyu ekleyip hafif ağdalaşmaya yakın incirleri ve karanfili ekleyin. Reçel kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatın. İnmesine yakın limon suyunu ekleyip 5-10 dakika kaynatıp ocaktan alın.

Tenceresinde ılıdıktan sonra kavanoza doldurup kavanozun ağzına temiz bir tülbent bağlayın. İyice soğuduktan sonra kapağını kapatıp buzdolabında muhafaza edin. Buzdolabından çıkarıp kahvaltılarınız için değişik ve  nefis bir reçel…

iglek-receli-2

Afiyet Olsun…

*İğlek Nedir?

İğlek, erkek incir ağacıdır. Diğer meyve ağaçlarından farklı olan incirin dişisi ve erkeği olmak üzere iki ağaçtır. Egeliler tarlalarına dişi ağaçları döllemek için erkek incir ağacı dikerler. Ya da pazarlardan yetişmiş iğlekleri alıp dişi incir ağaçlarının üzerine asarak döllenmeyi sağlarlar.Döllenmeden sonra açan çiçek ise bizim bildiğimiz meyve yani incir olur.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir