Kışın Buz Tutan Çıldır GölüKışın Buz Tutan Çıldır Gölü

Çıldır gölü, Ardahan il sınırları içerisindedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci büyük ve tatlı su gölüdür.

Göl ve çevresi kış aylarında eksi kırklara kadar ulaşan soğuklar görmektedir. Bu soğuklarda gölün yüzeyi kalın bir buz tabakası ile kaplanmaktadır.

Çıldır gölünde kızak keyfi

Kış mevsiminde buz tutan gölün üzerinde atlı kızaklarla gezilebiliyor. Tatil için gelenler atlı kızaklarla buz üstünde keyifli dakikalar geçiriyorlar. Gölün üzerinde buz pateni yapanlara çok güzel anlar yaşıyorlar. Ayrıca buranın tadını bisiklete binen, buz hokeyi oynayan çocuklar doyasıya çıkarıyor.

Çıldır gölünde kızak keyfi

Çıldır gölünde kızak keyfi

Çıldır gölünde kızak keyfi

Yılın dört mevsiminde yapılabilen balıkçılık yöre halkı için önemli bir ekonomik gelir kaynağıdır. Gölün tatlı suları, etrafındaki doğal yapı, sularının temiz kalması gibi nedenlerle Çıldır Gölü balıkların üremesi ve balıkçılık için oldukça verimli bir ortam sağlamaktadır. Gölde kış aylarındaki balıkçılık oldukça ilginçtir. Göl kış aylarında kalın bir buz tabakası kapladığı için, yöre halkı buz tutan göldeki kalın buz tabakaları kırılarak balık avlanmaktadır. Gölden Aynalı Sazan balığı yakalanan en önemli balık türüdür.

Çıldır gölünde kızak keyfi

Çıldır gölünde kızak keyfi

Sıcak aylarda ise göl kenarına dinlenmek ve piknik yapmak için gelenler bu eşsiz yöreden ilkbaharda taze mantar toplamadan, kızarmış kaz ve yöresel peynirlerin tadına bakmadan dönmüyor.

Çıldır Gölü

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir