Hamilelik Testi Ne Zaman YapılırHamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Hamile kalmak istiyorsunuz ya da beklemediğiniz bir hamileliği kontrol etmek istiyorsunuz.

Peki hamilelik testini ne zaman yapmanız uygun olur ? Ne zaman doğru sonucu alırsınız ? Test sonucuna güvenmeli misiniz? Merak ettiğiniz bu soruların cevabı  yazımızda.

Adet olmayı beklediğiniz ama olamadığınız günün üzerinden en az 1 hafta geçtikten sonra test yaparsanız en doğru sonucu alabilirsiniz. Adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda sapma oranı %50′ olabileceğini unutmayın.

Eğer yine de çok merak edip hamilelik testini daha kısa sürede denediniz ve sonuç negatif çıktı sizi üzmesin. İleri ki günlerde yapacağınız testlerde pozitif çıkma ihtimali de vardır. Çünkü evde uygulanan idrar testleri idrardaki ß-HCG’nin varlığını tespit eder ve 1 -2 günden ß-HCG idrar da saptanmayabilir.

Adetinizin geciktiği bir-iki gün içinde hamile miyim sorusunun cevabını hemen almak istiyorsanız ya da sabırsız bir anne iseniz o zaman hastane yolu görünüyor. Adet gecikmenizin kaçıncı günü olursa olsun kan testi en hızlı cevabı verecektir.

Kan testi

İdrar testleri aksine kan testi hamile miyim sorusunu daha hızlı yanıtlar. Çünkü kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir.

Anne Olmaya Hazır Mısınız
Doğum Kontrol Haplarını Kimler Neden Kullanamaz
Hamilelikte Diyabet Testi Yapılmalı Mı
Hamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne Yapmalı
Hamilelikte Sigaranın 10 Zararı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir