Sabunla YıkamayınSabunla Yıkamayın

Eğer cildiniz hassas ise cildinizi sabun ile yıkamayın!

Mevsim değişiğiyor kış ayından ilkbahar’a doğru adım atarken hassas olan ciltler daha da hassaslaştı. CityBeauty Güzellik Merkezi’nden estetisyen İmren Öztürk, kıştan bahara geçerken cildin kuruyup pul pul dökülmemesi ya da fazla yağlanarak sivilcelenmemesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

– Cildinizi kesinlikle sabunla yıkamayın. Çünkü sabunun içerisindeki maddeler cildin ph dengesini bozar. Sabun yerine özel cilt temizleme ürünlerini tercih etmelisiniz.

– Temizleyici ürün seçimi çok önemlidir. Örneğin; kuru bir cilt tipine sahip kişiler, jel temizleme ürünlerinden uzak durmalıdır.

– Cildinizi sıcak suyla yıkamayın. Çünkü sıcak su, hem cildin yağ dengesini bozar hem de cildi kurutur. Yüzünüzü ılık suyla yıkamaya başlayıp, soğuk suyla yıkamayı bitirirseniz, kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz.

– Peeling uygulamasını haftada 2 kereden fazla yapmak cildinize yarar değil, zarar getirebilir.

– Temizleyici olarak temizleme sütü kullanılıyorsanız, temizleme sütünü pamuk yardımıyla cildinize uygulamanıza gerek yok. Temizleme sütünü direk cildinize sürüp sonra cildinizi bol suyla durulayabilirsiniz.

İlk Önce Cilt Tipinizi Belirleyin!

– Doğru bir cilt bakımının ilk adımı, cilt tipinin belirlenip bu doğrultuda uygulamalara başlanmasıdır. Bu yüzden belirli aralıklarla cilt analizleri yaptırılması en doğrusudur.

– Nem serumları, ampulleri sadece kuru ciltlerin kullanması gereken ürünler değildir. Yağlı cilt, karma cilt, hassas cilt tiplerinin de mutlaka neme ihtiyacı vardır.

– Cildiniz gece boyunca yenilenme sürecindedir. Bu yüzden özellikle anti-aging bir nemlendirici kullanılıyorsanız, gece yatmadan önce mutlaka uygulanmalıdır. Nemlendirici cilde iyice nüfuz ettikten sonra yatılmalıdır.

– Yüz için kullanıldığınız nemlendiriciyi göz çevresine uygulamamalısınız. Göz çevresi çok daha hassas bir yapıya sahiptir.

– Cildinizi yıkadıktan sonra cildinizi tamamen kurutmadan nemlendiricinizi sürmelisiniz. Bu sayede cildiniz nemlendiriciyi daha iyi emer.

– Nemlendiriciyi cildinize ne miktarda sürdüğünüz de önemlidir. Eğer cildinize çok fazla nemlendirici sürerseniz, makyajınızın yüzünüzde parlamasına sebep olur. Bu yüzden cildinizdeki kuruluğu giderecek miktarda cildinize nemlendirici sürmeniz gerekiyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir