Çocuklarda Kanser!Çocuklarda Kanser!

Çocuğunuzun şikayetlerini iyi anlamak ve dinlemek ciddi sağlık sorunları ile erken başa çıkmanızı sağlar. Bir çocuk çok sık başım ağrıyor diyorsa, boğazındaki şişlikler inmiyorsa, hatta bu belirtilerden biri bile var ise doktora başvurmalısınız.

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Onkolojisi Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Demir, halkın daha çok lösemileri çocuk kanseri olarak bildiğine, kanserler konusunda da bilinç oluşturulması gerektiğini, kanserin çocuklarda en sık görülen ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Demir, kanserin belirtileri, birçok sıradan çocuk hastalığının belirtileri ile de aynı olduğu için, bu durum hastalığın erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesini engellediğini söyledi.

Çocuklarda en sık görülen kanserler:

 • lösemiler
 • beyin tümörleri
 • lenfomalar
 • böbrek ve böbrek üstü bezi tümörleri
 • yumuşak doku tümörleri
 • kemik tümörleri ve göz tümörleri

Çocuklarda kanserin 8 belirtisi:

Çocuk kanserlerinde erken tanı ve hızlı tedavi yapmanın çok önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Demir, “Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuklarda görülen bazı belirtilerin sık görülen çocukluk çağı hastalıklarının belirtileriyle karıştırılmasıdır.”

 1. Boyunda Beze: Boyunda bezelerin ortaya çıkması çoğunlukla üst solunum yolları enfeksiyonun bir belirtisidir. Ancak makul bir sürede geçmiyorsa veya antibiyotiğe yanıt vermiyorsa bu durum lösemi, lenfoma, nöroblastom, tiroit kanseri veya yumuşak doku tümörüne de işaret edebilir
 2. Kemik ağrıları : Bunlar çoğunlukla büyüme ağrıları olarak görülse de özelliklerine göre kemik tümörü, lösemi, lenfoma veya nöroblastoma sebebiyle de ortaya çıkabilirler
 3. Baş Ağrıları: Tekrarlayan, sabahları yatar pozisyonda ortaya çıkan, şiddeti giderek artan ve uykudan uyandırabilecek nitelikteki baş ağrıları tümör varlığına işaret etmektedir.
 4. Karında şişlik ile birlikte ağrı.
 5. Ateş: Ateş çoğunlukla enfeksiyona bağlıyken seyrine göre lösemi ya da bazı kanser türlerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.
 6. Küçük ve büyük tuvaleti yapamama
 7. Kanlı idrar
 8. Karın cildinde damarların belirgin hale gelmesi çocuğun yaşına göre farklı karın içi tümörlerin belirtisi olabilir. Çocuklar, banyo yaptırılırken, kıyafetleri giydirilirken karın şişliği açısından gözlemlenmeli ve karın bölgesine dokunulurken ele herhangi bir sertlik gelirse derhal hekime başvurulmalıdır.

Ayrıca Seyreden Diğer Belirtiler de göz ardı edilmemeli:

 • Vücutta çürükler oluşması, tekrarlayan diş eti ve burun kanamaları.
 • Sebepsiz yere yorgunluk, bitkinlik ve halsizlikten şikayet etmesi.
 • Baş ağrısı ve bu ağrıya sabahları mide bulantısı olmaksızın kusmanın eşlik etmesi.
 • Son altı ayda %10’dan daha fazla kilo kaybetmesi.
 • Boyun, karın veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik ortaya çıkması.
 • Kemik ve eklemlerde uzun süren ağrılar.
 • Bebek ve çocuklarda “lökokori” denilen kedigözü görüntüsünün ortaya çıkması. Günümüzde nerdeyse çocuğun her anının fotoğraflandığı dikkate alındığında bir göz tümörü olan retinoblastomun erken tanısı daha kolay olabilir. Fotoğraflarda bebeğin göz bebeği beyaz çıkıyorsa bu durum önemsenmeli ve mutlaka araştırılmalıdır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir