Zayıflamak İsterken Kas Kaybı YaşamayınZayıflamak İsterken Kas Kaybı Yaşanır mı

Kilo vermek isterken kas kaybı yaşanabilir. Kilo verirken vücut ağırlığı azalıyor. Peki yağ mı kaybediyorsunuz yoksa kas mı?

 

Kilo vermek isteyen herkesin diyet ve egzersiz yaparken “Acaba kas mı kaybediyorum yoksa yağ mı?” sorusu akıllarına gelir.

Tamamen hareketsiz bir yaşam tarzıyla birlikte sürdürülen diyetler, kas kaybına yol açarak yalancı bir zayıflama olmaktadır. Bu zayıflama kısa sürer çünkü oluşan kas kaybı metabolizmayı yavaşlatarak yağlanma sürecinin hızlanmasına sebep olur .

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kas dengesi korunmalıdır. Bu süreçte hedef fazla yağlardan kurtulmak olmalıdır.

Siz de kas kaybetmeden kilo vermek istiyorsanız bu ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Karbonhidratlı Besinler

Karbonhidrat Alımı

Kas yapısının sağlam olması için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Bu hormon karbonhidratlı ürünler içerir. Yeterli oranda karbonhidrat alınması durumunda kasların gelişmesi sağlanır ve bu sayede yağ yakılır.
Son zamanlarda uygulanan diyetler genellikle olması gerekenden çok daha az miktarda karbonhidrat içermektedir. Kasların yağ yakabilmesi için vücutta yeterli miktarda karbonhidratın bulunması gereklidir. Eğer yeterli karbonhidrat yoksa vücut kasları yakarak enerji sağlamaya başlar. Sadece kas kaybı ile kalınmadığı gibi, kandaki zehirli atıkların miktarı da yükselir ve bu da hem böbreğin hem de karaciğerin aşırı çalışarak yorulmasına sebep olur. İdeal bir diyet, ortalama %50-60 oranında karbonhidrat içermelidir. Düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli diyetlerde ise bu oran %20’lere kadar düşer.

Kilo vermek için yapılan egzersizler sonrasında sonrasında kaslar yorulur. Yeterli karbonhidrat alınmadığı zaman vücut enerji ihtiyacını karşılayamaz ve güç kaybına uğrar. Bu sebepten dolayıda yağlanma başlar ve kilo verilemez.

Kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, yulaf ezmesi, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, makarna, patates, muz, elma, çilek, süt ve süt ürünleri karbonhidrat bakımından zengindir. Yeteri miktarda karbonhidrat alınmaması durumunda kaslardaki protein sentezi de azalır. Bu durum da özellikle ağırlık çalışmalarında verimi düşürür. Çünkü karbonhidrat olmadan kalori olmaz ve bu durumda kaslar daha çabuk yorulur.

Egzersiz

Egzersiz Süreleri

Düzenli yapılan antrenmanlar kas oluşumu için çok önem taşımaktadır. Ancak burada egzersizlerin sürelerine dikkat edilmelidir. Spor yaparken 45 veya 60 dakikalık zaman dilimlerini kullanabilirsiniz. Bu sürenin ardından mutlaka dinlenmeli ve kasların gevşemesini sağlamalıdır. Günlük sporunuzu yaptıktan sonra 48 saat boyunca aktif bir şekilde dinlenmelisiniz. Bu süreçte kaslar yeni antrenman için kendisini hazırlar.

Ağırlık Çalışmak

Ağırlık Çalışmaları

Yeterli proteinin alınmasıyla birlikte günlük kas antrenmanları ve kardiyo egzersizleri ihmal edilmemelidir. Kasların gücünün artmasını sağlayan kardiyo çalışmaları sıkı bir vücut için çok önemlidir. Ancak, gün içerisinde bünyenize fazla gelecek kardiyo egzersizlerinden uzak durmalısınız. Haftada 3 gün ve 3 saatlik kardiyo çalışmaları kas kaybetmeden kilo verebilmek için yeterlidir.

Protein İçeren Besinler

Proteini İhmal Etmeyin

Protein, hem kasların gelişmesini sağlar hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Bunun için de öğünlerde mutlaka balık, tavuk veya kırmızı et tüketilmelidir. Ayrıca yoğurt, kefir, süt gibi besinler de her zaman tercih edilmelidir.

Su içmek

Sıvı Tüketimi Çok Önemli

Kas dokusunun güçlenmesi ve korunmasın diyetler ve egzersizler kadar su ve sıvı alımı çok önemlidir. Gün içinde, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında mutlaka su içmeye özen göstermek gerekmektedir.
Günde 2,5 litre su içilmesi ve spor aralarında taze meyve ve sebze sularından destek alınması kasların yağlar karşısında direnmesini kolaylaştırır. Böylece sağlıklı bir şekilde yağlarınızdan kurtularak kas sağlığınızı da korumuş olursunuz.

 

Tokluk Hissi İle Zayıflatan Besinler
Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir