Etli Kabak Çiçeği DolmasıEtli Kabak Çiçeği Dolması

Sabah daha güneş doğmadan toplanan kabak çiçekleri büyük bir itina ile satılıyor pazarda. Kabak çiçeğini aldığınız zaman bekletmeden hemen yapmanız gerekiyor.

Kabak Çiçeği Dolmasını yaparken biraz itinalı olmak gerekiyor. Çünkü kabak çiçekleri çok hassastır. Gelelim yapılışına …

İlk önce Kabak çiçeklerini zedelemeden dışındaki dikenli yaprakları koparalım. Daha sonra ortasındaki tohumlu kısmını çay kaşığı yardımı ile çıkarın. Bir kaba biraz su doldurup kabak çiçeklerini suyun içine atın. Ters çevirerek içindeki suyu boşaltarak alıp süzgeçte süzülmeye bırakın.

Kabak Çiçeği Dolması

Dolma İçin Gerekli Malzemeler:

10 Adet Kabak Çiçeği

İç Harcı İçin:

150 gr Kıyma
1 Küçük Soğan
1 Yemek Kaşığı İri Bulgur (silme)
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tutam Maydanoz
1 Küçük Domates (varsa)
1 Silme Çay Kaşığı Karabiber
1/4 Çay Kaşığı Toz Kırmızıbiber
1/2 Çay Kaşığı Nane
1 Fiske Kimyon
Tuz
Su (Kıymayı yumuşatmak için)

Pişirmek İçin:

1,5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Silme Tatlı Kaşığı Salça (Biraz su ile ezin)

Yapılışı:

Kıymanın içine yemeklik doğradığınız soğanı, bulguru, pirinci, salçayı, tuzu, baharatları, küçük küçük doğradığınız domatesi ve ince doğradığınız maydanozu ilave edin, yumuşatmak için biraz su ilave ederek kıymayı özleşene kadar karıştırın.

Süzülen kabak çiçeklerinin içine kıymalı harcı üzeri biraz boş kalacak şekilde doldurun. Kabak çiçeklerinin dışta kalan yapraklarını üzerine kapatın. Tencerenin içine yan yana dizin.

kabak-cicegi-dolmasi
Üzerine zeytinyağını ve ezdiğiniz salçayı ilave edip, kabak çiçeklerinin üzerini biraz geçecek kadar su döküp kısık ateşte pişirin. İtina ile dağılmadan servis tabağına alıp dereotu ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir