Adet Ağrılarını Azaltmanın YollarıAdet Ağrılarını Azaltmanın Yolları

Kadınların her ay yaşadığı en büyük ağrılardan biri Regl ağrılarıdır. Özellikle bazı kadınların oldukça ağır geçirdikleri regl dönemindeki ağrılar nasıl hafifletilir?

 

Regl döneminde bazı kadınların fazla sıkıntı yaşamazken, bazı kadınlar aşırı derece sıkıntılar yaşayabiliyorlar.  Şiddetli karın ağrısına, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerde ekleniyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları bu dönemde kadınların regl ağrılarını dindirmek için bazı önerilerde bulunuyor.

Adet döneminde vitaminin önemli olduğuna değinen uzmanlar, vitamin takviyelerinin adet döneminizin az ağrılı geçmesini sağlayabileceğini dile getiriyorlar.

Özellikle B1 ve B6, balık yağı takviyesi (omega 3) alanlar, adetten hemen önce ve adetin ilk üç günü E vitamini kullananlar, adetten beş gün önce yüksek doz D vitamini alanlar ve magnezyum takviyesi kullananlarda adet ağrısının belirgin düzeyde azaldığı yapılan çalışmalarda görülmüştür..

Vitamin takviyeleri haricinde neler yapılmalı?

İyi beslenme ve bunun regl döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. En az 2 ay az yağlı ve sebze ağırlıklı beslenenin, adet ağrısının azalmaya başladığı göreceksiniz.

Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede yararlıdır.

Günde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Hafif ağrılarda karnın alt kısmına sıcak su torbası ile sıcak uygulayın. Ayrıca rahatlama egzersizleri de yapabilirsiniz.

Ağrıyan bölgenin altına ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.

Şiddetli ağrılar ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.

Doğum kontrol hapları da adet ağrısını belirgin şekilde azaltır; adetlerde düzen sağlar.

Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler yapılabilir.

 

Regl Öncesi Gerginlik Sendromonundan Kurtulmanın Yolları
Adet Sancısına Yeni Tedavi Metodu
Kadınların Korkulu Rüyası
Pelvik Ağrısı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir