Matcha Çayı İle Tanıştınız Mı?Matcha Çayı İle Tanıştınız Mı?

Japonların yeşil sağlık tozu matcha. Hatta Japaonların ilk tercihi antioksidan değeri yüksek koyu yeşil, parlak renkli çay!Ne işe yarar Matcha nasıl kullanılır?

Bizim pek duymaya alşık olmadığımz çay tam bir şifa kaynağı. Bu yemyeşil toz ile sadece çay yapılmıyor , tatlı ve tuzlu yemeklere eklemek için ideal bir madde. Çünkü rengi yeşil ve kullanıldığı alanda yemeğin, dondurmanın, kekin, sosun, kurabiyenin rengi yemyeşil adeta fıstık varmış gibi bir görüntü veriyor.

matcha

250 ml suya 1-2 çay kaşığı eklenerek hazırlanan çay bekletilmeden içiliyor. 1 bardak Matcha çayı, 10 bardak yaprak yeşil çaya bedel olduğunu belirtelim.  Matcha’nın yeşil çaydan daha fazla antioksidan içermesinin sebebi ise , Toz halde olan Matcha sıcak suyun içinde karıştırılıp tamamı içiliyor. Matcha içeriğinde yüksek antioksidan maddeleri ve yüksek derecede klorofil ve bolca karoten barındırıyor. A, B, C, E vitaminlerini de içeriğinde beslerken kafeinden de yoksun değil Matcha. İçerğindeki kafein sakin kalmanıza yardımcı oluyor ama bir uyuşukluk hissettirmediği söyleniyor.

Matcha’nın faydasına gelince, her bitkide olduğu gibi düzenli kullanımda etkisini görebileceğiniz faydaları, yağ yakıcı, kolesterol düşürücü, toksin atıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici, kan şekerini dengeleyici, güçlü anti-viral ve anti-bakteriyel özellikleri sağlığınıza etkileri büyük.

Normalde bizim bu şekilde hazırlayamayacağımız çay hazırlanışını da aktaralım belki imkanı olanlar olur.

Japon Usulu Çayın Hazırlanışı:

Matcha’yı karıştaracağınız kaseyi kaynar su dökerek ısıtın.

Karıştırma için kullanılan karıştırıcıyı (yani bamboo whisk veya çay seremonisindeki ismi ile “chasen”) ıslatın.

(1-2 gram) matcha’yı kaseye koyun ve üzerine 1 fincan sıcak su ekleyin.

Bir elinizle kaseyi sıkı tutarken diğeri ile “bamboo whisk” kullanarak soldan sağa doğru karıştırırken köpükler oluşturmaya çalışın.

Yeterince karıştırdıktan sonra matcha çayını fincanınıza boşaltın.

Matcha Hakkında:

“Matcha’nın iki türü vardır: Koicha ve Usucha. Bu iki kelime Japon Çay Seremonileri’nde “Kalın” ve “İnce” çay olarak da anılır. Usucha, 30’dan daha küçük yaştaki çay ağaçlarının yapraklarından, Koicha ise en az 30 yıllık ağaçların yapraklarından üretilir.”

Gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilir. Yapraklar toplandıktan sonra buhara maruz bırakılır, kurutulur, sap, damar ve diğer katışıkların ayrıldığı prosesten geçirilir. İlk toplanan ürünün sadece %10’unun kaldığı ‘tencha’ elde edilir. Son olarak tencha genellikle el değirmeni ile çok yavaş bir şekilde toz haline getirilir. 100 gr matcha’yı toz haline getirme işlemi genellikle 3 saat gibi bir sürede tamamlanır. Daha hızlı yapılan işlemler çayda istenmeyen bir yanık tadı oluşmasına sebep olur.

Genellikle 30 veya 50 gr’lık kutularda satılır. 50 Gr’lık olanı 28,50 lira. Kilosu 570 TL’ye geliyor. Kutudan 35 fincan çıkıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir