Hanımlar Dikkat:Evlerdeki Ölüm!Hanımlar Dikkat:Evlerdeki Ölüm!

Kadınlar tarafından evlerde kullanılan NAFTALİN evlerde adeta ölüm saçıyor!

Düşünün bir kere haşereleri uzak tutan bizi de hayattan uzaklaştırır. Uzmanlar evdeki zehir için bayanları uyarıyor. Evlerde güve oluşumunu önlemek ve kötü kokuları gidermek için kullanılan zehir NAFTALİN İnsanları da zehirliyor! Ve oldukça kesin konuşuyorlar: “Naftalin, ölüm saçan bir kimyasaldır.”

İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Nurhayat Özdemir, kadınlar tarafından güve oluşmasını engellediği ve kötü kokuları bastırdığı için evlerde kullanılan naftalinin, toksik maddeler sıralamasında ilk başta yer aldığını belirterek, “Naftalin, ölüm saçan bir kimyasaldır. En tehlikeli kimyasal madde, naftalindir ve kesinlikle eve alınmaması gerekir hatta marketlerde bile satışı yasaklanmalı” dedi.

Naftalin Nedir Biliyor Musunuz?

Naftalin, maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilen orta ve ağır yağlardan ayrıştırılır. Beyaz pulcuklar biçiminde, billur yapılı bir katıdır. Keskin ve kendine özgü bir kokusu vardır.Yoğunluğu 1,15 olup, 80 °C’de erir, 217 °C’de kaynamaya başlar. Suda çözünmez, alkolde ise, ısıyla doğru orantılı olarak artan bir yoğunlukta çözünür.

Atmosfer ortamında kolaylıkla buharlaştığından haşere (böcek türleri) ile mücadelede kullanılır. Güveleri uzaklaştırdığından yünlü kumaş ve kürkleri korumakta kullanılır. Sanayide eritici, yakıt ve boya hammaddesi olarak; eczacılık ve parfümeride ise ara madde olarak kullanılır. Ayrıca lavaboların temizlenmesinde büyük rol oynar. Naftalin katı halden gaz hale sıvı olmadan geçer. Buna süblimleşme denir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir