Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl DüşürülürÇocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Çocuklarda görülen  yüksek ateş anne ve babaları tedirgin eden bir rahatsızlıktır.

 

Çocuklar bir çok sebepten dolayı ateşlenebilirler. Bunlar enfeksiyonlar, aşılar, vücutta su kaybı gibi rahatsızlıklar olabilir.

Peki çocuklardaki yüksek ateş nasıl anlaşılır, nasıl ölçülür, ne yapmak gerekir, ne zaman doktora götürülmeli? Bu soruların cevapları yazımızda…

Çocuğunuza vücuduna veya alnına dokunduğunuzda size her zaman alıştığınızdan daha sıcak geliyorsa vücut ısısını ölçerek tam bir ölçüm yapmanız gerekir.

Ateş Nasıl Ölçülür?

Kulak, dil altı, popo ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5ºC derece daha düşüktür. 2-2,5 yaşından küçük çocuklarda dil altından ölçüm yapmak teknik olarak biraz zordur.

Kulak dereceleri saniyeler içinde güvenilir ölçümler yapabilmektedir. Ancak ucunun bebeğinizin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.

Evinizde mutlaka rahat kullanabileceğiniz bir dereceniz olmalıdır. Bu derece ile çocuğunuz ateşli değilken birkaç sefer ölçüm yapıp normal vücut sıcaklığını kaydetmekte yarar var.

Çocuğun Ateşi Kaç Derece Olursa Yüksek Demektir?

Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyle:

Ateşsiz: 34,4-37,9   Ateşli: 38,0-39,9    Yüksek ateşli: 40,0 ve yukarısı

Eğer çocuğunuzun ateşi yoksa fakat hasta görüntüsünü korumaya devam ediyorsa bir saat içinde ateşini bir daha ölçün. Eğer çocuğunuzun ateşi 38,0 ile 39,9 arası ise ateş düşürmek için önlem alın. Çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıdaysa hemen doktorunuzla konuşun.

Çocuğun Ateşi Nasıl Düşürülür?

Eğer çocuğunuz üç aydan daha küçükse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Ancak, bu arada bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini kontrol edin.

Eğer çocuğunuz üç aydan büyükse şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Çocuğunuzun üstünü açın.  Çocuğunuzun ateşi çıkarken titremesi son derece normaldir. “Üşüttüğü için ateşi çıktı” diye üzerini örtmeyin. Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur.

 Ilık duş…  Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39ºC’nin üzerine çıkıyorsa hemen doktorunuzu arayın. Bu arada ısıyı hızla düşürmenin yolu da ılık duşa sokmak veya ılık, ıslak havlu ile kompres yapmaktadır. Çocuğunuza ılık duş yaptırırken:

Küveti ılık su ile doldurun. Çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içinde oturtun. Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin. Suyu çocuğunuzun kafasından aşağıya dökmeyin. Bir süngeri ıslatarak onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin. Çocuğunuz titremeye başladığı zaman, onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.

Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın. Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır. Kesinlikle alkollü kompreslerle ateşi düşürmeye çalışmayın.

İlaç tedavisi (Parasetamol) Parasetamol, “Aspirin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir. Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermektedir. Aspirin çocuklarda hiçbir zaman  ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Parasetamol 4-6 saatte bir verilir.

Ateş parasetamole rağmen 38,5ºC’nin üzerinde seyrederse doz aralığını 4 saatten 3 saate almak gerekir. Bu durumda ikinci bir ilaçla parasetamolü dönüşümlü bir şekilde kullanmak gerekir.

Üç aydan küçük çocuğunuz ateşlenirse…

Yeni doğan dönemdeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı olduğundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir.

Üç aydan büyük çocuğunuz ateşlenirse…

Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuluyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Çocuğunuzu Doktora Götürmeniz Gerekir?

• Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıda ise

• Eğer çocuğunuz çok hasta veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa

• Eğer çocuğunuz bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa

• Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa. (Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocuğunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genelde 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez.)

Bebeklerin Alt Değişimi Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı
Çocuklarda Diş Bakımı Ve Merak Edilen Sorular

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir