Günlük Su Miktarına DikkatGünlük Su Tüketimi

Günde ne kadar sıvı tüketiyorsunuz? Gün içinde tükettiğiniz  çay ve kahvenin su yerine geçtiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Gün içinde tüketilen kahve ve çayın  su yerine geçtiği konusundan uzmanlar aksini düşünüyor ayrıca kahve ve çay içenlerin daha fazla su tüketmesi konusunda da uyarıyorlar. Su ihtiyacını vücudumuz idrar rengi ile belli ediyor!

Diyet uzmanları vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için gereken en temel maddenin su olduğunu belirtiyor. Vücudun yüzde 60-70’ini suyun oluşturduğu bu miktarın  günde 1,5-2 litresinin çeşitli yollarla dışarı atıldığını dile getiriyorlar.

İnsan metabolizması yüzde 1’lik bir su kaybını bile hissederken bu oran daha da yükseldiğinde hayati risk oluşturacak boyutlara ulaşabiliyor. Bu yüzden su oranını dengelemek çok önemli.

Yetersiz su tüketiminde idrarın rengi gerekli sinyalleri vermekte. Eğer idrar rengi koyu sarıysa su tüketiminin yetersiz olduğu sonucuna varabiliriz. Böyle bir durumda günlük su tüketim miktarı artırılmalı ve belirtilerin ortadan kalkması beklenmelidir.

Sudan uzak kalan vücutta metobolizma doğal işleyişten uzaklaşıyor!

Günlük sıvı tüketiminin fazla olmasının su tüketiminin de yeterli olduğu anlamına gelmemektedir.  Uzmanlar; çay, kahve, çorba, meyve suyu gibi diğer içeceklerde de su bulunmasına rağmen suyun sağladığı faydaların yerini tutmayacağını dile getiriyor.

Diğer içecekler günlük su ihtiyacımızı karşıladıktan sonra içilmeli. Özellikle gün içinde sürekli çay ve kahve tüketenler, bu içeceklerde de su bulunduğunu düşünerek günlük ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünüyorlar. Aksine fazla çay ve kahve tüketimi, diüretik (idrar söktürücü) etki yaparak vücuttan daha fazla su atılmasına sebep olmamaktadır.

Suyun Vücudumuza Yararları:

Metabolizmanın hızını arttırır.

Tokluk hissi oluşmasını sağlar.

Kas kaybını ve kilo kayıplarına bağlı sarkmaları önlemede yardımcı görev görür.

Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar.

Cildin kurumasına engel olur.

Sindirimin sisteminin düzenli çalışmasını, metabolik atıkların dışarı atılmasını sağlar.

Beyin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur.

Susuzluğa Dikkat Edin
Kalp Krizinden Korunmak İçin Su İçin
Su Tüketimindeki Denge

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir