Kürtajdan Önce Bir Kez Daha Düşünün!Kürtajdan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Kürtajın doğurganlık üzerindeki etkisinin olduğu ve bunun bilimsel olarak tespit edildiğini söyleyen uzmanlar, kürtajın risklerinin rahim içinde yapışıklıklara sebep olması, enfeksiyon, kanama ve rahimin delinmesi olarak sıralayorlar!

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kürtaj yapanlarda gebelik şansının azaldığı uyarısında bulunarak, kürtajın doğurganlık üzerinde belli bir riskinin olduğunu söyledi.

Özellikle kürtaj sonrası enfeksiyon ortaya çıkarsa ya da içeride parça kalırsa rahim içinde nedbe dokusu oluşma ve yapışıklık meydana gelme riskinin artırdığının bilgisini veren Çoksüer, merdiven altı uygulanan işlemlerde enfeksiyon ve endometrium tabakasına zarar vererek yapışıklık olma riskini arttırdığı uyarısında bulundu.

Hijyenik koşullar Kısırlık riskini azaltır!

Çoküser, kürtaj’da hijyenik ortama dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Rahim yapışıklığı, hasara uğramış rahim duvarlarının iz bırakarak iyileşmesi sonucu oluşur. Sebep genellikle kürtajdır. Yapışıklığa neden olan hasar, rahmin en iç tabakasının bazı tabakalarının ortadan kalkmasına sebep olmasının yanı sıra rahimin kas tabakasının zedelenmesi ile kısırlık problemin daha da büyümesine yol açmaktadır. Kürtaj işlemi ne kadar özenli yapılsa bile rahim içinde yapışıklığa neden olarak kısırlığa yol açabilir ve arka arkaya kürtaj yapılması bu bölgeye zarar verebilir. Aynı zamanda kürtaj rahmin iç bölgesinde bir enfeksiyona ve rahim içerisinde yapışıklıklara neden olabilir. Bu da, kısırlık yapabilir. Sağlık koşullarına uygun yerde yapılırsa ve hijyenik koşullarda yapıldığı sürece kısırlık riski daha az görülebilir.”

“Kürtaj Rahim Duvarını Zedeler Bu Yüzden Bir Kez Daha Düşünün!

Doç. Dr. Çoksüer, “Kürtaj sonrası rahim içinde yapışıklıklar oluşturarak döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını engelleyerek normal gebeliği önleyebilir. Eğer rahim zarı sağlıklı olmazsa döllenmeden sonra oluşan embriyonun rahim içi bölgesinde yerleşmesi de zorlaşabilmektedir. Kürtaj işlemi, rahim duvarını zedeleyerek kısırlığa yol açma ihtimali arttığı için isteğe bağlı kürtaj yaparken bir kere daha düşünmek gerekir. Özellikle gebelik haftası 8 haftanın üzerinde yapılan kürtaj işlemi sonrası bu risk daha da artmaktadır. Kürtaj işlemini merdiven altı yerlerden yapmaktan mutlaka kaçınmak gerekir. Sağlık açısından gebelik sonlandırılması gerekiyorsa da mutlaka tam teşekküllü sağlık kuruluşlarında yapmak gerekir” şeklinde konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir