Yaz Meyveleri Ve FaydalarıYaz Meyveleri Ve Faydaları

Bahar geldi. Baharla birlikte yaz meyveleri de yavaş yavaş çıkmaya başladı. Gelin yaz meyvelerinin faydaları neler bakalım…

Çilek:

Pratik Çilek Kesimi

 

A, B, C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor gibi minerallerce zengindir. Yararları arasında sıvı birikimini önleme, gereksiz toksinleri yok etme ve karaciğerimizi temizle bulunur. Aynı zamanda vücudumuzun kolestrol seviyesini düşürür. Cildimize de faydası olan çilek, içerisinde elajik asit bulundurduğundan yaşlanma belirtilerini azaltır.

Kiraz:

kiraz

Bolca suya sahip oldukğu için kirazın ana özelliği yüksek nemlendirme gücüdür. A, C, E vitaminleri ve antioksidanlar içerdiğinden kanser ve diyabet gibi hastalıklarla savaşır. Kalorisi çok düşük olduğu için harika bir atıştırmalıktır.

Avokado:

avocado

Barındırdığı yoğun E vitamini sayesinde soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir. Bununla birlikte içindeki folik asit antioksidan görevi gördüğü için cildimizin esnekliğini korumasını sağlar. E vitamini ve folik asit birleşince dolaşım sistemimizin düzgün işlevini korur.

Kayısı:

kayısı

A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri çoktur. Yaz aylarında cildin doğal rengini korumasına yardım eder. Bağırsak dolaşımına faydalıdır. Dahası bağışıklık sistemini güçlendirir, sinir sistemine iyi gelir ve bazı kanser tiplerini önler.

Erik:

erik

Faydaları arasında detoks etkisi göstermesi, sindirime iyi gelmesi ve vücudun ihtiyacı olan suyun büyük çoğunluğunu karşılaması bulunur. Barındırdığı A, C ve E vitaminlerine nazaran demir, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Şeftali:

seftali

Bolca C vitaminine sahip olduğundan kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Su ve posası bol olduğundan kan şekeri seviyesini dengeler bu sayede diyabet hastalarına iyi gelir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su ve potasyumu temin eder.

Karpuz:

kupkarpuz-kesimi2.yontem-8

Yaz diyetlerinin vazgeçilmezlerinden olan karpuz,  betakaroten başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı etkili maddeler içerir.

Bol miktarda C vitamini barındıran karpuzun aynı zamanda antioksidan özelliği vardır.

İyi bir lif kaynağı olduğu için karpuz bağırsak hareketlerini de düzenler. Karpuzun çekirdekleri ise içinde bulunan “cucurbocitrin” adlı madde kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Kavun:

Kavun

A ve C  vitamini yönünden  de  oldukça zengin olan kavun  iyot ve Krom mineralleri bakımından da zengindir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan Kavun vücuda serinlik verir. İdrar söktürücüdür. Bağırsakları yumuşatır, kabızlığı önler.Böbrek kumu ya da taşı olan hastaların, taşı ya da kumu dökmesine yardımcı olan kavun uykusuzluk sorunu yaşayanlara da iyi gelir.

Üzüm:

Sağlık deposu Kara Üzüm

Üzüm B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller iyi bir besin kaynağıdır. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, demir, magnezyum ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur.

Üzüm, damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Cilt güzelliğini sağlar. Bedeni ve zihni gücü artırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Kabızlığı giderir. Kan yapar. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böbreklerdeki kum ve taşları düşürmede yardımcı olur. Üzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır. Yaşlanmaya karşı koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır.  Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir