Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Hamile kalmak istiyor ama biraz zorluk çekiyorsanız beslenmeye dikkat ederek hamile kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Beslenmenizde seçeceğiniz besinler size yardımcı olabilir.

 Muz

muzun faydaları

Hormonları düzenleyen muz, döllenmeye yardımcı olur. B6 vitamini eksikliğinde düzensiz adet, sağlıksız yumurta ve sperm gelişimi görülebilir. Muz bu konularda destek olur.

Kuşkonmaz

kuskonmaz

Yapılan araştırmalar folik asidin ovulasyon sorunlarına iyi geldiğini göstermektedir. Hamile kalmaya çalışan kadınlara folik asit önerilmektedir. Kuşkonmaz, folik asit açısından zengin bir sebzedir.

Yumurta

Her gün bir yumurta yiyin

Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan kadınların %93’ünde D vitamini seviyesinde sorun gözlemlenmiştir. D vitamini hamile kalmak isteyen kadınlar için önemlidir.

Badem

badem

E vitamini eksikliği hem kadın hem de erkeklerde üreme hücrelerini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca E vitamin, sperm ve yumurtadaki DNA’yı koruyan antioksidanlar içerir.

C vitamini içeren meyveler

Portakal

Yapılan bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan erkeklere günde 2 kez 1000 mg C vitamini verilmiş ve sperm sayıları ve kalitesinde yükselme kaydedilmiştir. C vitaminin kadınlarda da hormonları dengelediği bilinmektedir.

Somon

somon

Somondaki selenyum minerali, yumurta ve spermi serbest radikallerden koruyan antioksidanların üretiminde rol oynar. Kromozom sorunlarını önlemede de etkilidir.

Bezelye

bezelye

Bezelyedeki çinko, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesini dengeler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir