Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli - viphanimlar.com

Hamile kalmak istiyor ama biraz zorluk çekiyorsanız beslenmeye dikkat ederek hamile kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Beslenmenizde seçeceğiniz besinler size yardımcı olabilir.

Hamile kalmaya çalışırken neler yemeli? Doğurganlığı arttıran yiyecekler hangileridir?

Bebek yapmada şansınızı artırmak için alışveriş sepetinize koymanız gereken doğurganlığı artmasına yardımcı  yiyecekler vardır.

Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Muz

muz- viphanimlar.com

Hormonları düzenleyen muz, döllenmeye yardımcı olur. B6 vitamini eksikliğinde düzensiz adet, sağlıksız yumurta ve sperm gelişimi görülebilir. Muz bu konularda destek olur. Muz, hamile kalmak için en iyi yiyeceklerden biridir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz - viphanimlar.com

Kuşkonmaz, folik asit açısından zengin bir sebzedir.Yapılan araştırmalar folik asidin ovulasyon sorunlarına iyi geldiğini göstermektedir. Hamile kalmaya çalışan kadınlara sağlıklı bir hamilelik sağlamak için kadınlara günde 400-600 mg folik asit almaları şiddetle tavsiye edilir.

Havuç

Havuç -viphanimlar.com

Havuç zengin karotenoid kaynağıdır dolayısıyla sizi daha verimli kılmak ve böylece gebe kalma şansınızı arttırmak için gerekli besinlerdir.

Tavuk

Fırın Poşetinde Tavuk But

Protein vücudunuzun yapı taşıdır ve vücudunuzun zorlu hamilelik aşamasında almaya hazır olmasını sağlar. Tavuk, hayvansal proteinlerin büyük bir kaynağıdır ve doğurganlık gıdaları listesinde bulunur. Sağlıklı yumurta üretimini sağlamak için harika bir besindir.

Yumurta

yumurta- viphanimlar.com

Yumurta, D vitamini içeren nadir gıdalardandır. 1 orta boy yumurta günlük D vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılar. Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan kadınların %93’ünde D vitamini seviyesinde sorun gözlemlenmiştir. D vitamini hamile kalmak isteyen kadınlar için önemlidir.

Badem

Badem- viphanimlar.com

Badem, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. E vitamini eksikliği hem kadın hem de erkeklerde üreme hücrelerini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca E vitamin, sperm ve yumurtadaki DNA’yı koruyan antioksidanlar içerir.

C vitamini içeren meyveler

Portakal - viphanimlar.com

Yapılan bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan erkeklere günde 2 kez 1000 mg C vitamini verilmiş ve sperm sayıları ve kalitesinde yükselme kaydedilmiştir. C vitaminin kadınlarda da hormonları dengelediği bilinmektedir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak

Ispanak, pazı, marul, ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücudunuzda sağlıklı bir alkalin ortamının muhafaza edilmesinde ve aynı zamanda gerekli besin maddelerinin sağlanmasında yardımcı olur.

Somon Balığı

somon- viphanimlar.com

Somondaki selenyum minerali, yumurta ve spermi serbest radikallerden koruyan antioksidanların üretiminde rol oynar. Kromozom sorunlarını önlemede de etkilidir.

Uskumru

Uskumru-viphanimlar.com

Doğurganlığı arttırmak için yiyecek listesine giren bir başka balık da uskumru. Güçlü bir üreme sistemi için gerekli olan zengin bir temel yağ asitleri kaynağıdır.

Tofu

Tofu - viphanimlar.com

Tofu, soya fasulyesinden elde edilmektedir. Demir açısından zengin olan bu günlük ürün, yumurtlama uyarımı ve sağlam yumurta sağlığı için faydalı bir besindir.

Bezelye

Bezelye- viphanimlar.com

Bezelyedeki çinko, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesini dengeler. Bezelye, ayrıca C vitamini,B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, A vitamini ve E vitamini içermektedir.

Hamilelik ile ilgili tavsiye yazılar…

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Hamilelikte Neler Tüketilmeli

Hamilelik Döneminde Su İçmenin Önemi

Yazın Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Öneriler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir