Çocuklarda Göz Tembelliğine Dikkat!!!Çocuklarda Göz Tembelliğine Dikkat!!!

Gediz Üniversitesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz, çocuklarda göz tembelliğine karşı anne ve babaları  uyardı.

Çocukların bir yaşından itibaren mutlaka göz kontrolü yapılmasının önemine değinen  Prof. Dr. Yılmaz, bir görme bozukluğu olan, göz tembelliğinin çocuk, hatta bebek yaşlarda ortaya çıktığına, tek gözde geliştiğinde ise pek fark edilmediğine dikkat çekti.

Göz tembelliğinin   genellikle ilkokul çağında anlaşıldığını, zamanında teşhis ve tedavi edilemediği için de geç kalındığını dile getiren Prof. Dr. Yılmaz,  “Konuşmayı öğrendiğimiz gibi görmeyi de öğreniyoruz” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, “Doğduğumuzda çok yakın mesafeyi seçebilecek kadar görebiliyoruz, görme duyumuz sonrasında gelişiyor. Bu süreçte göz tembelliği gibi sorunlar yaşanabiliyor. Ancak çocuklar ya da anne ve babalar fark edemeyebiliyor. Özellikle tek gözde olduğunda, diğer gözün tam görmesi nedeniyle anlaşılması zorlaşıyor. Çocukların görme bozuklukları genellikle okula başladıklarında tahtayı göremediklerini ifade etmeleriyle ortaya çıkıyor. Fakat göz tembelliği, görsel sistemin geliştiği erken yaşlarda tedaviyi gerektiriyor” diye ifade etti.

Erken Teşhis Önemli

Göz tembelliği gibi görme bozukluklarının erken teşhisi ve tedavisi için bir yaşından itibaren göz kontrolünün şart olduğuna ifade eden Prof. Dr. Safiye Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tedavi edilmezse ileride daha büyük görme sorunlarına yol açan, kişinin meslek hayatını olumsuz etkileyen göz tembelliği,  asla ihmal edilmemeli. Burada en büyük sorumluluk anne ve babalarda, çocuklarını bir yaşından itibaren mutlaka düzenli göz kontrolüne götürsünler. Anne ve babalardan sonra anaokulu ve ilkokul öğretmenlerine de görev düşüyor. Öğretmenler, öğrencilerinde görme sorunu olduğundan şüphelendiklerinde doktor kontrolüne götürülmelerini sağlasınlar.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir