İlişkilerde Kıskançlıkİlişkilerde Kıskançlık

Eşler arasındaki kıskançlık duygusu yenilemez bir duygudur ama kıskançlığın fazlasını engellememiz gereken bir duygudur.

Kıskançlık insanın doğasında olan bir içgüdüdür. Kıskançlık dozunda olmalıdır. Aksi halde ilişkilerde yıpranmaya yol açabilir.

Siz ne kadar kıskançsınız yada kıskançlığınız ilişkinizi ne kadar etkiliyor? Kıskançlık boyutunu ilişkinizde ne kadar artırırsanız sonu çıkmaza varacaktır. Ve kavgalar ve tartışmaların arasında kendinizi bulacaksınız.

Çevre faktörü ve kendinize güvensizlik

Çevrenizdeki insanları kıskanmayın. Arkadaşlarınızı kıskanmayın bu kıskançlığınız kendinize güvensizliğe neden olacak ve bu güvensizliğinizi ise ilişkinize yansıyacak mesela arkadaşınızı kendinizden üstün ve ya güzel görmeniz ile kendi kendinize bir rakip oluşturacaksınız ve sebepsiz kıskançlıklara başlayacaksınız. Bu durumda da karşı taraf bu tavırlarıınızdan sıkılacak ve tartışma ve gerginlikler ile ilişkinize zarar vereceksiniz.

Realist Olun

Hayal ürünü dizilerde ve sinemalarda gördüğünüz aşkları bırakın. Realist olun. Gerçek hayatta kamera ve ışık yok. Stop demiyor kimse. Gerçekçi olun ve her gün mutlu olmayı geçim sıkıntısı olmadan bir hayat süreceğinizi hayal etmeyin.

Sosyal Medya

İlişkilerde Kıskançlık

Sosyal medyada arkadaşlarınızın mutlu kareleri. ”Ah ne kadar mutlular”…

Unutmayın ki hiç bir insan kavga ederken fotoğraf çekip atmaz değil mi? Bu gördüklerinizi kıskanmayın sadece fotoğraf. Sizin hiç mutlu anınız olmuyor mu? Aynı yere her gün gidiyormuş gibi atılan fotoğraflar canınızı sıkıp kıskançlık nedeni olmasın. Ve ya alınan hediyeler. Kesinlikle sizde aynı hediyelerden istemeyin.

Unutun

Küçük hediyelerden ve küçük sözlerden mutlu olmasını bilin. Unutmayın ki beklentinizi ne kadar ufak tutarsanız o kadar mutlu olursunuz. Çünkü küçük beklentiler büyük mutlulukları getirir. Her gün mutlu olmayı beklemeyin. Her gün mutlu edilmeyi de beklemeyin. Sizde mutlu edin. Ve geçmişi unutun. Kötü her ne yaşadı iseniz unutun.

Sevmek ve Kıskanmak 

Eşinize sevdiğinizi belli edin. Onu kıskanın. Ama aşırıya gitmeyin. Kıskançlığınız da mantıklı olun. Sevdiğinizi belli etmenin yolu kıskançlıktan geçsede ama abartısı ise ayrılık olabilir. Dikkatli olup kıskançlığın yerini bilmelisiniz yada dozunu ayarlamalısınız. Kıskançlık ve güven duygusunu iyi ölçekleyin. Kıskançlığınızı belli ederken tartışmaya girmeyin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir