Çocuğunuzun Konuşması Düzelmiyorsa DikkatÇocuğunuzun Konuşması Düzelmiyorsa Dikkat

Çocuğunuzun konuşması düzelmiyorsa ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

 

Dil ve Konuşma Terapisi uzmanları, çocuklarda sesletim (artikülasyon) bozukluklarının ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceği ifade etti.

Çocuğunuzun, çocuksu konuşuyormuş gibi gözükmesi size sevimli gelebilir, fakat çocuğun sesleri, heceleri ya da kelimeleri yanlış üretmesiyle ortaya çıkan sesletim (artikülasyon) bozukluklarının düzelmesini beklemek yerine bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurulmasını tavsiye eden uzmanlar, çocukların kulakla ilgili sorunları sık oluyorsa, bazı konuşma seslerini öğrenmede başarısız olabileceğini dile getiriyorlar.

Uzmanlar; düzelmeyen çocukça konuşma, işitme probleminin belirtisi olabileceği konusunda aileleri uyarıyor.

Sesletim (Artikülasyon) Nedir? 

Sesletim, bireyin konuşmada yer alan organlarının ardışık, uyumlu hareketleriyle belirli bir dile ait konuşma seslerini doğru telaffuz etme becerisidir.

Sesletim bozuklukları, konuşma seslerinin çıkartılış yeri, biçimi, hızı, zamanlaması ve basıncının hatalı üretimine dayalı sorunlardır.

Sesletim bozukluklarında aşağıdaki gibi telaffuz hataları görülüyor.

• /k/ ve /t/seslerinin yer değiştirmesi : /köpek/ yerine /töpek/ gibi,
• /r/, /y/, /l/, /ç/ sesleri yerine başka sesler koyma
• /k/ ve /g/ sesleri yerine /t/ ve /d/ seslerini kullanma

Sesletim bozuklukları işitme problemi dışında başka sebepleri de olabilir.  Yapısal kökenli olabildiği gibi, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın da görülebilmektedir. Sesletim sorunu yaratabilecek nedenler arasında; yarık dudak-damak ve ağız-yüz anomalileri, ortodontik anomaliler, zihin engeli, nörolojik kökenli bozukluklar (serebral palsi ve diğer) yer almaktadır.

En Çok Onlar Etkileniyor
Anne Olmaya Hazır Mısınız
Konuşma Yeteneği İçin İlk 6 Ay Önemli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir