İştah Kesen Ve Metabolizma Hızlandıran 15 Öneriİştah Kesen Ve Metabolizma Hızlandıran 15 Öneri

Diyet yaparken akla takılan soruların başında gelen iştahımızı nasıl yeneceğiz? Metabolizmamız nasıl hızlanacak?

 

 

İsteğimiz hemen kilo vermektir. Ne yersem daha hızlı kilo veririm sorusudur. Aslında daha hızlı kilo verdiren süper bir besin yoktur.Kilo vermek kişinin vücudun enerji dengesi ve metabolizma hızı ile alakalıdır. Fakat bazı besinlerin metabolizma ve iştah üzerinde etkileri vardır. Peki iştahımızı bastıracak gıda takviyeleri yerine doğal gıdalar nelerdir?

1- Çorba

Sebze Çorbası

Çorbalar öğünde daha az enerji tüketen ve uzun süre tokluk hissi veren et suyu ile yapılmış sebze çorbaları açlıkla mücadele etmenin en iyi yoludur.  Su içerikleri sebebi  ile midede oluşturdukları basınç  ile daha kısa sürede doymamızı sağlarlar.

2- Yumurta

Yumurta

 

 

Protein kaynağı olan yumurtanın tokluk süresini uzattığına dair bilimsel veriler vardır. Sabah kahvaltılarında bir adet haşlanmış yumurta tüketerek tokluk sürenizi uzatmanız mümkün.

3- Sağlıklı Karbonhidratlar ile Açlığı Bastırabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Çoğu insan kahvaltı için tercih eder, oysa ara öğünlerinizde açlığınızı bastırmak için de tüketebilirsiniz.
Fasulye, mercimek ve muz, kan şekerini sabit tutarak açlıkla mücadele etmenize yardımcı olurken  ve vücutta yavaş sindirilir.
Patates genelde diyetlerde tercih edilmez ama buharda haşlanmış hali ile keyifli ve hafif bir atıştırmalık olabilir.  

4- Peynir

Ev yapımı peynir

Peynirin içeriğinde yer alan proteinler iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Bunun dışında yüksek kalsiyum içerdiği için zayıflamaya yardımcı etkisi olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını ortaya koymuştur.

5-  Elma ve Narenciye

Portakal

İştahınızı bastırmak için  elma ve narenciyeleri tercih edebilirsiniz. Daha az kalorisi olan bu meyveler kendinizi tok hissetmenize de yardımcı olur.

6- Salata

kış salatası tarifi

Öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak veya öğün içerisinde bolca salata tüketmek öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza yardımcı olurken   zayıflama diyetlerinde görülebilecek bir sorun olan kabızlığında içerdiği lif oranları ile çözüm olur.

7- Sirke 

Sofraların vazgeçilmezi sirkeyi, cilt güzelliği için tonik olarak kullanmaya ne dersiniz?

Sirke müthiş bir iştah kesicidir.Üzüm ve elma sirkesi özellikle de  karbonhidratları  rahat sindirmek için mükemmeldir. Salatalarınıza ekleyeceğiniz sirke tokluk sürenizi uzatabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Böylece kan şekeriniz daha dengeli yükselir ve daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz. Özellikle de karbonhidratlı herhangi bir yemeğinizi 2 yemek kaşığı sirke ekleyerek yemeniz uzun süre sizi tok tutar.

8 – Çam Fıstığı veya Badem   

badem

Çam fıstığı ve badem iştahı kapatan doğal besinlerdir. Kalorileri yüksek olduğundan yalnızca küçük bir avuç (yaklaşık 10-12 tane çam fıstığı veya badem)  tüketmeniz iştahınızı bastırmak için yeterli olur. Badem, yağlı bir kuruyemiştir. Badem vitamin, mineral ve posadan zengindir. Ayrıca kalp sağlığını koruyan omega-3 yağ asitlerini de içerir. Bilimsel araştırmalarda badem tüketen kadınların tüketmeyen kadınlardan daha kolay kilo verdiğini tespit etmiştir.

9- Tarçın

tarcin

 Tarçının üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi olduğunu ortaya çıkmıştır. Şeker hastasıysanız ve diyet yapıyorsanız hem daha uzun süre tok hissetmek hem de kan şekerinizi dengelemek için günde ¼ – ½ çay kaşığı kadar tarçın ile menülerinizi süslemeyi deneyebilirsiniz.

10-   Bitter Çikolata

bitter-cikolata

İştahı kapatmak söz konusu olduğunda, en iyilerinden biri  tatlılardır; tabi abartmamak koşuluyla. % 70 oranında kakao içeriği olan bitter çikolatadan küçük bir parça tüketerek iştahınızı bastırabilirsiniz. Yalnız açlıkla mücadele ederken bunu çok sık kullanmayın, çünkü bitter çikolata aynı zamanda yüksek yağ içeriğine sahiptir.

11- Bol Su İçmek

su içmek

İştahı bastırmanın en sağlıklı , en doğal yolu  kalorisi sıfır olan su.  Her acıktığınızda bol su içip iştahınızı bastırın.

12- Kırmızı Acı Biber

Hastalıklardan acı ile korunun

Acı biberin içerdiği kapsaisin adlı maddenin metabolik hızı arttırabileceği bilimsel çalışmalar ile saptanmıştır. Yemeklerinize ve salatalarınıza katacağınız bir miktar acı kırmızıbiber ile bedeninize canlılık verecektir. Bu sayede menülerinizi de  lezzetlendirmiş olacaksınız.  Ayrıca kapsaisin adlı maddenin iştahı azalttığına dair bilimsel verilerde bulunmaktadır.

13- Yeşil Çay

yesil-cay

Güçlü antioksidan etkisi ile bedenimizi zehirli maddelerden temizlemesinin yanı sıra, yeşil çay içerdiği bileşikler ile metabolik hızı da arttırmaktadır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketerek metabolizmanızı enerjik hale getirebilir aynı zamanda bedenimize dost antioksidanları da almış olacaksınız.

Kahvenin gözlere faydası

Kafeinli içecekler iştahı bastırmak için iyi bir yöntemdir ancak aşırıya kaçmamak şartıyla.

15- Zeytinyağı

zeytinyagi

Günlük yağ gereksinmesinin bir kısmı tekli doymamış yağ asitlerinden karşılandığında yani zeytinyağı tüketimi yeterli olduğunda metabolizmanın desteklendiği ve kilo vermenin kolaylaştığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir