1 Saat ile Sınırlandıp, Yarım Saatte Uzaklaştırın1 Saat ile Sınırlandıp, Yarım Saatte Uzaklaştırın

Eskiden anne babalar, sadece çocukları televizyondan uzak tutup , mesafeli bir şekilde televizyon seyretmeleri için uğraşırken şimdilerde anne babanın sorunu tablet ve bilgisayarlar. Gelişen teknolojide çocuklar için   nasıl bir sağlık tedbiri almamamız gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Elvan Yalçın, okul öncesi çocuklarda bilgisayarın günde bir saat sınırlandırılması gerektiğini ve her yarım saatte bir ekrandan uzaklaştırılmaları gerektiği konusunda anne babaları uyardı.

Uzun Süre sabit ekrana bakan çocuklarda gizli kaymalar görülebilir:

 Op. Dr. Yalçın, “Uzun süre yakın ekran çalışması genetik yatkınlığı olan çocuklarda miyopinin ortaya çıkışını tetikleyebiliyor veya daha hızlı ilerlemesine neden olabiliyor. Eğer çocuğumuzun gözünde bilmediğimiz bir kırma kusuru da varsa ve uzun süre bilgisayar başındaysa gözde gizli kaymalar, baş ağrısı, göz ağrısı oluşabilir. Sık arpacık çıkarma, gözde kızarıklık buna eşlik edebilir. Ekran karşısında uzun zaman geçirmek gözde kuruluk ve alerjiyi artırır. Çocuk gözü daha fazla ovalar” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir